Režiséři

Georges Méliès

30. října 2009 v 13:16 | Alex

* 08.12.1861, Paříž, Francie
† 21.01.1938, Paříž, Francie

Jeden z průkopníků filmu a zřejmě první opravdový filmový tvůrce. Zpětně se stydím, že jsem o něm až dosud nevěděla víc. Jeho filmová tvorba je totiž úchvatná. Nikdy bych nevěřila, že takové filmy mohly vzniknout na přelomu 19. a 20. století, a jsem jimi neskutečně okouzlená.

Speciální efekty, jaké Méliès (původní profesí kouzelník) ve svých filmech používal, jsou nádherné. Po právu se o něm mluví jako o otci filmových efektů.

Za jeho nejlepší filmy jsou považovány vědecko-fantastické snímky inspirované Julesem Vernem. Já osobně bych si z jeho tvorby nedokázala vybrat nejlepší dílo. Hrozně se mi ale líbila třeba Jeanne d'Arc.

Za svou kariéru vytvořil asi 510 filmů, z nichž se do dneška zachovalo přibližně 40 %. Často v nich vystupoval on sám (většinou jako kouzelník).

Sergio Leone

16. září 2009 v 23:07 | Alex

* 03.01.1929, Řím, Itálie
† 30.04.1989, Řím, Itálie

Jeden z režisérů, jejichž jméno je Pojem. Jeho přínos světové kinematografii je nedocenitelný. A já osobně ho mám film od filmu raději a raději... Bez přehánění se dá tvrdit, že jsou Leoneho filmy nesmrtelné.

Jeho specifický filmařský styl je nesmírně zajímavý a hlavně nádherný na pohled. V Leoneho filmech se moc nemluví, zato si užijeme bepočet úchvatných předlouhých záběrů na divokou krajinu, no a samozřejmě i na tváře a především oči hlavních protagonistů...

První film, který jsem od něj viděla byl i jeho nejlepším - totiž dokonalé Ténkrát na západě. Přesto jsou všechny jeho filmy něčím výjimečné. Do nejvyšší ligy se prodral svou "dolarovou" trilogií a slovo western v jeho podání nabylo nového významu. Poté se znovu věnoval tomuto žánru a vytvořil své největší dílo. Jeho posledním filmem pak byla vynikající gangsterka Tenkrát v Americe...

Nejčastěji spolupracoval s kameramanem Toninem Delli Colli a hudebním skladatelem Enniem Morriconem.

Woody Allen

13. října 2008 v 16:38 | Alex

* 01.12.1935, Brooklyn, New York, USA

Šílený, neurotcký a excentrický režisér, herec, scénárista, spisovatel, jazzman a v neposlední řadě autor mnoha známých citátů :D...

Jeho filmy mám upřímně ráda. Ač má nejen silnější, ale i slabší tvůrčí chvilky, nemyslím, že by snad někdy vytvořil nějaký vyloženě špatný film. Z vážnějších témat mám nejradši určitě Match Point - Hru osudu a z těch komediálnějších třeba jeho Lásku a smrt... (Ale on ani třeba takový skoro-dokument Všechno, co jste kdy chtěli vědět... není nejhorší :P) Co jsem od něj viděla jako první? Asi Sólokapr...

Nejčastěji obsazuje herečky Diane Keaton, Miu Farrow, Judy Davis, sám sebe a v poslední době je hlavním objektem jeho filmařského zájmu Scarlett Johansson.

Luc Besson

5. října 2008 v 10:19 | Alex

* 18.03.1959, Paříž, Francie

Luc Besson - typický příklad postupného úpadku režisérské tvorby (aneb jak to většinou dopadá s lidmi typu "s kým točím, s tím žiju").

Za jeho ranná díla, jako byla Nikita a Leon, bych jeho umění mohla opěvovat donekonečna... když ale vidím ty hrůznosti, jako jsou Johanka a Arthur, skoro se mi chce brečet nad zbytečně marněným talentem.

Byla bych strašně ráda, kdyby najednou "prozřel" :D... a natočil něco tak skvělého, jako kdysi...

Často obsazuje herce Garyho Oldmana, Jeana Reno a svou ex-manželku Millu Jovovich. Hudbu k jeho filmům nejčastěji skládá Eric Serra.

Quentin Tarantino

1. října 2008 v 13:14 | Alex

* 27.03.1963, Knoxville, Tennessee, USA

Quentin "šílenec z videopůjčovny" Tarantino je pro mne filmovým božstvem - co by také mohlo lépe vystihnout můj obdiv k tomuhle geniálnímu, úchylnému a praštěnému režisérovi? :D Že není originální? No a co, když umí odkazy na své milované filmy tak dobře poskládat a prodat?

Inglorious Basterds jsem se po dlouhém a velmi (ne)trpělivém čekání přece jen dočkala a pro tuto chvíli je považuji za jeho vrcholné dílo.

Často obsazuje herce Harveyho Keitela, Tima Rotha, Michaela Madsena, Bruce Willise, Umu Thurman a Samuela L. Jacksona (a na přání Cynalic ještě doplňuji, že často obsazuje i sám sebe :P).

Joel Coen

30. září 2008 v 19:50 | Alex

* 29.11.1954, Minneapolis, Minnesota, USA

Slavný bratr slavného bratra... a navíc (překvapivě) také geniální scénárista a režisér.

Nejčastěji obsazuje herce Steva Buscemiho, Frances McDormand, Jona Polita, Johna Goodmana, Johna Turturra, George Clooneyho, Michaela Badalucca, Charlese Durninga, Petera Stormara, Richarda Jenkinse, Johna Mahoneyho, Stephena Roota, Tonyho Shalhouba a Billyho Bob Thorntona.

Ethan Coen

30. září 2008 v 19:11 | Alex

* 21.09.1957, Minneapolis, Minnesota, USA

Slavný bratr slavného bratra... navíc nesporně geniální scénárista a režisér.

Nejčastěji obsazuje herce Steva Buscemiho, Frances McDormand, Jona Polita, Johna Goodmana, Johna Turturra, George Clooneyho, Michaela Badalucca, Charlese Durninga, Petera Stormara, Tonyho Shalhouba a Billyho Bob Thorntona...

Tim Burton

14. září 2008 v 14:24 | Alex

* 25.08.1958, Burbank, Kalifornie, USA

Tim Burton je můj vůbec nejoblíbenější režisér. Je nepopiratelně geniální, má "trochu" zvláštní zálibu v životě po smrti a jeho filmy se zkrátka dají lehce poznat. Neviděla jsem od něj zatím žádný špatný film. Za nejlepší (což je fakt strašně těžké vybrat) z jeho filmů považuju asi Velkou rybu. Nemůžu se dočkat Alenky v říši Divů, protože už v živých barvách vidím tu úchylnou Karlíkovskou barevnost.

Jeho hudebním skladatelem je Danny Elfman. Nejčastěji obsazuje herce Jeffreyho Jonese, Paula Reubense, Glenna Shadixe, Michaela Keatona, Lisu Marii, Johnnyho Deppa, Helenu Bonham Carter, Michaela Gougha, Deepa Roye a Christophera Lee.
 
 

Reklama