close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Side Trip (Michael A. Stackpole a Timothy Zahn)

25. října 2013 v 14:46 | Alex |  SW knihy
Zdá se, že svými zážitky ze SW univerza vás ještě budu chvíli trápit :D. Nemůžu si prostě pomoct, když se jedná o něco tak skvělého jako je třeba tahle novela. Skládá se ze čtyř částí, přičemž první a poslední napsal Zahn a dvě prostřední Stackpole.

Zařazení:

- samostatné dílo (vydáno 1997; pokud je mi známo, zatím toto dílo do češtiny přeloženo nebylo)
- děj se odehrává roku 2 ABY
- patří do éry Povstání

Hlavní postavy:

Jako obvykle se tady střetává hned několik mocenských skupin. Impérium zastupuje hlavně admirál Thrawn, který se vydává za lovce lidí Jodu Kasta, s tím, že se na scéně objeví i Darth Vader nebo třeba kapitán Niriz. S Kastem jsou nuceni spolupracovat dva pašeráci - Haber Trell a Maranne Darmic, a dva rebelové v utajení, jež tihle pašeráci spolu s dodávkou pašovaných zbraní chtěli odvézt k Alianci. K téhle nesourodé skupince se nakonec přidává ještě dvojice agentů CorSecu - Hal a Corran Hornovi. Proti nim stojí Zekka Thyne, corellianský válečník a jeden z nejdůležitější vůdců kriminální organizace Black Sun prince Xizora.

Děj v kostce (SPOILERY):

Pašeráckou loď Hopskip, na jejíž palubě je mj. Haber Trell a Maranne Darmic, zastaví imperiální hvězdný destruktor Admonitor s tím, že vyžaduje její služby. Zabaví jejich náklad, v němž jsou ukryty zbraně, které pašeráci mají dodat Alianci, a to až do doby, než se vrátí z mise, na kterou je imperiální vyšlou. Na palubu Hopskipu pak musí vzít lovce lidí Jodu Kasta v mandalorianské zbroji - ve skutečnosti admirála Thrawna, který se za něj vydává, a také tajemný náklad. Společně vyrážejí na Corellii.

Tam jejich dobrodružství začíná a skupina se nečekaně spojí ještě se dvojící agentů CorSecu, Halem Hornem a jeho synem Corranem. Po řadě konfliktů je část skupiny zajata lidmi Zekky Thynea a Corran spolu Kastem se je vydávají zachránit; zbytek se zhostí úkolu předat tajemný náklad, který na planetu přivezli na Hopskipu. Kast Corrana zradí a vydá ho Thyneovi, zároveň mu však v nestřežené chvíli umožní útěk i se zbytkem zajatců. Společně ovládnou Thyneův palác, protože většina jeho můžů odjela kvůli Kastově informaci za zbytkem týmu, který se chystá k předávce zboží. Corran a Hal nakonec Thynea zatknou, do všeho se zamíchá i jednotka imperiálních pod velením plukovníka Veerse, kteří sem byli přivoláni neznámým kontaktem. Corranovi a Halovi se podaří i se zajatcem přes imperiální přejít díky kódům, které jim poskytl Kast a ten mizí.

Celá akce je úspěšně završena. Pašeráci se vrací na Admonitor, kde je jim vrácen náklad, a opět odlétají. Ukazuje se, že se jednalo o akci zorganizovanou Lordem Vaderem, kvůli jeho sporům s princem Xizorem. Thrawn ji úspěšně splnil a navíc díky agentům CorSecu, kteří Thynea převzali, zamezil tomu, aby k Vaderovi vedly jakékoliv stopy. Zároveň nechal umístit do pašovaného zboží Hopskipu sledovací zařízení, které Impérium zavedlo až k povstalecké základně na Derra IV. Za to všechno Thrawn získává od Vadera velení nad komandy Noghriů...

Side Trip - Zahn a Stackpole
Zdroj: wookieepedia.com; autorem Chris Trevas

Můj názor:

Tohle dílo se mi opravdu líbilo. Celý koncept toho nepříliš sourodého týmu byl skvělý a jejich střet s jedním zavrženíhodným kriminálníkem jsem si více než užila. Jen ten konec mě trošku zklamal (Thrawne, Thrawne, nemohl jsi chtít za odměnu něco jiného? :D), což ale samozřejmě není chyba příběhu. Musím se přiznat, že mě taky dost vyděsilo, když jsem se dočetla, že celá posádka Hopskipu byla pravděpodobně zabita v bitvě u Derry IV (Co to jako má být!? Takový sympaťáci to byli!), což trošičku podkopalo moji důvěru v Thrawnovu čest. Z jeho úhlu pohledu to samozřejmě byl velmi dobrý tah, který měl pro Impérium nedocenitelný přínos, a samozřejmě to bylo správné rozhodnutí, ale... bylo to zatraceně nefér vůči těm pár týpkům, co mu pomohli v akci na Corellii, i když v podstatě jen tak nějak hráli svou roli.

Přes to všechno a můj vnitřní boj s myšlenkou, že Thrawn není vždycky úplně dokonalý, musím tuhle novelu vřele doporučit všem fanouškům. Je velmi zábavná, místy vyloženě vtipná a hlavně velmi svižná. Oba spisovatelé udělali při jejím psaní dobrou práci, ze které se můžeme i po všech těch letech pořád těšit :-).

Hodnocení: 9/10

Ukázka :). (Scénka z části druhé, v níž Corran a Thrawn/Kast vstoupili do Thyneova paláce a jsou zděšení jeho vkusem :D.)

It's amazing how something that could have been so beautiful can so easily be made so... vulgar. It seemed as if Thyne's definition of art was intimately wrapped up with the concepts of nudity, excess and a color scheme that relied heavily on pinks, purples and an irritatingly vibrant shade of green. Some of the statuary - what little of it actually could have found a home in the Museum of Fine Arts - had been garishly corrected by application of this color scheme, with excess paint having spilled down the walls.The paintings showed Corran a view of models he thought more appropriate for xenobiological textbooks and the holographs seemed the visual equivalent of a high-pitched scream.
"How much were you going to offer me to kill him?" Kast whispered.
"Not enough."

Outbound Flight (27 BBY) | Mist Encounter (19 BBY) | Command Decision (2 ABY) | Side Trip (2 ABY) | The Courtship of Princess Leia (8 ABY) | Crisis of Faith (8 ABY) | Heir to the Empire (9 ABY) | Dark Force Rising (9 ABY) | The Last Command (9 ABY) |
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BellaN BellaN | E-mail | 24. února 2020 v 9:14 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama