Mist Encounter (Timothy Zahn)

1. října 2013 v 20:06 | Alex |  SW knihy
Alex má náladu na Star Wars. A to vždy znamená jen jedno. Musí si přečíst něco od Zahna. A to ne jen tak ledasco, ale něco v čem vystupuje její nejoblíbenější postava z tohohle univerza a vlastně jedna z nejlepších postav vůbec :D... A tak se stalo, že jsem si konečně přečetla krátkou povídku Setkání v mlze, na kterou jsem se už dlouho chystala. No a pochopitelně jsem nebyla zklamaná ;-).

Zařazení:

- samostatné dílo (vydáno 1995; český název Setkání v mlze, vydáno ve stejnojmeném výboru z r. 2009 - kvalitu překladu ale nedokážu posoudit, četla jsem to anglicky :-))
- děj se odehrává roku 19 BBY
- patří do éry Vzestupu Impéria

Hlavní postavy:

Booster Terrik - pašerák prchající před imperiálními. Kapitán Voss Parck a plukovník Mosh Barris - imperiální, kteří ho na palubě lodi Strikefast pronásledují. A Mitth'raw'nuruodo v exilu využívající příležitosti, aby se dostal pryč z planety, na které strávil poslední roky.

Děj v kostce (SPOILERY):

Imperiální pronásledují pašeráka Boostera Terrika do Neznámých oblastí. Kapitán Voss Parck vedený zejména touhou zavděčit se Císaři, který právě převzal moc, neváhá riskovat a snaží se Terrika dopadnout, aby zjistil cenné informace o nepřátelích nového režimu. Terrik s poškozenou lodí má poslední možnost jak uniknout - musí přistát na nedaleké neznámé planetě. Při přistávání sestřelí dvě stíhačky TIE a všimne si známek osídlení, pravděpodobně primitivními obyvateli.

Osídlení si všimnou i imperiální, a i když se jim Terrik ztratí, podle stále platných zákonů Staré republiky musí místo prozkoumat a pokusit se zkontaktovat místní obyvatele. Barris je vyslán, aby věc vyřídil. On a jeho muži jsou však napadeni, aniž by si byli jistí jak a kým. Kolem nich se dějí nejasně vysvětlitelné věci, jejich vysílání někdo ruší, několik vojáků je zabito či zmizí, aniž by kdokoliv spatřil útočníka. Barris nakonec navzdory Parckovým rozkazům z planety prchá i se zbytky budov a vybavení určenými k výzkumu.

Parck, který po návratu vojáků předpokládá, co se bude dít dál, několik hodin čeká u hangárů, dokud útočník, který se zatím skrýval v Barrisově lodi, konečně nevyjde na světlo a nepokusí se ukrást jednu z lodí. Ukáže se, že je to humanoid zatím neznámé rasy, který je schopen s Parckem komunikovat basicem. Zajatec se představí jako Mitth'raw'nuruodo a při rozhovoru s Parckem odhalí, proč vůbec na vojenský oddíl útočil a jak to všechno udělal. Parck okouzlený jeho schopnostmi místo trestu navrhne, aby se přidal k Impériu - to by mohlo využít jeho schopnosti a Mitth'raw'nuruodo by tak zároveň mohl zmírnit nebezpečí hrozící jeho lidem, což mu celou dobu leželo na srdci. Parck je šťastný, když zajatec nabídku přijímá - přece jen tak dodá Císaři hodnotnější dar než bezvýznamné pašeráky...

Můj názor:

Krásně napsaná krátká povídka, která splňuje všechno, co člověk od Zahna očekává. Tedy promyšlený a do sebe zapadající děj se zajímavou pointou. Já navíc v závěru povídky dostala trochu té požadované (a očekávané) geniality, kterou s sebou tradičně přináší thrawnowské dialogy. Stojím si za tím, že jediný, kdo dokáže Thrawna takového napsat, je jeho stvořitel - a přála bych si, aby zas něco podobně úžasného napsal (nejlépe celou knihu :D).

Posledních pár stránek jsem strávila s tím přiblblým úsměvem na obličeji a připadala si u toho jako Maris Ferasi :D. Celkově je to napsané vyváženě, příběh správně graduje a hlavně je to kraťoučké, takže to máte za chvilku přečtené. Doporučuju určitě všem fanouškům budoucího velkoadmirála a těm, kteří se chtějí dozvědět, jak se to stalo, že se zrovna on - v jádru takový správňák - přidal ke "zlému" Impériu :D.

Hodnocení: 10/10

A tady jen krátká ukázka :-).

"A preemptive strike," Mitth'raw'nuruodo repeated. "I alone of our warrior leaders accept this concept as being within the correct bounds of warfare."
So he'd been a warrior leader, then. Obvious, now, really. "And you think you can now persuade your people to accept this concept?"
"I do not intend to try," Mitth'raw'nuruodo said calmly. "I do not need their permission to fight on their behalf."
"What, all by yourself?" Barris said, his voice half incredulity and half sneer.
Mitth'raw'nuruodo eyed him, and Parck thought he could detect a note of contempt in the alien's face. "If necessary."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama