Command Decision (Timothy Zahn)

24. října 2013 v 16:05 | Alex |  SW knihy
Tak moje současná "hvězdnoválkovská nálada", která mě v pravidelných intervalech už léta přepadá, mě stále ještě neopustila. A mám dojem, že je čas reflektovat další Zahnovu krátkou povídku o mém nejoblíbenějším vojevůdci :-)).

Zařazení:

- samostatné dílo (vydáno 1996; pokud je mi známo, zatím tato povídka do češtiny přeložena nebyla)
- děj se odehrává roku 2 ABY
- patří do éry Povstání

Hlavní postavy:

Na jedné straně admirál Thrawn, velitel Voss Parck, kapitán Dagon Niriz a generál Larr Haverel na palubě Admonitoru v Neznámých oblastech. Na straně druhé Creysis - vůdce elbruchských pirátů, na které Admonitor narazil.

Děj v kostce (SPOILERY):

Posádka Admonitoru - zejména vyšší důstojníci - je trochu deprimována faktem, že byli vysláni na zdánlivě bezvýznamnou misi mapovat Neznámé oblasti spolu s Thrawnem, který je zdá se znovu ve vyhnanství, tentokrát z imperiálního dvora. V Neznámých oblastech záhy narazí na skupinu pirátů, se kterými se pokouší vyjednávat a kterým se Thrawn rozhodne namluvit, že Admonitor je loď civilní, vezoucí kolonisty a hledající planetu, která by byla vhodná k osídlení.

Pirátský velitel Creysis je dokonce přivítán na palubě k jednání. Creysis zhodnotí to, co mu ukáží, jako snadnou kořist a při odjezdu žádá, aby za ním poslali své představitele až budou znát přesné požadavky na planetu, kterou hledají a již by jim on mohl za jistý obnost zajistit. Thrawn na jeho loď pošle nejelitnější muže generála Haverela pod Parckovým vedením, a ti jsou piráty okamžitě zajati. Haverel je nespokojený a postupně nabývá dojmu, že Thrawn neví co dělá a zbytečně riskuje život jeho mužů. Proto začíná uvažovat nad zradou a do plánu hodlá zahrnout i kapitána Nirize, který si také není svým velícím důstojníkem úplně jistý.

Thrawn má samozřejmě dobře promyšlený plán jak Creysise porazit a navíc se dostat na jeho základnu, čímž by zbavil galaxii další hrozby. V průběhu toho všeho se Haverel pokusí Thrawna zbavit velení, Niriz se ale v kritickém momentu kvůli své cti jakožto loajální imperiální důstojník postaví na Thrawnovu stranu. Ebruchiové jsou poraženi, Haverelovi muži zachráněni a Haverel odeslán zpátky do Jádra, aby čelil vojenskému soudu. Thrawn odmítne Nirizovu rezignaci a získává si jeho důvěru. Ukazuje se, že pobyt v Neznámých oblastech není tak úplně za trest, ale je součástí mnohem většího Císařova plánu...

Můj názor:

Nemůžu si pomoct, ale tahle povídka mi připadala tak nějak "líná". Jasně, všechno to do sebe krásně zapadá. Jasně, Thrawn má plán. Ale není tam ten moment překvapení, jak k tomu došel. Takové to "Aha, tak takhle to bylo." V tomhle případě je to moc průhledné a tak nějak moc nalajnované a převídatelné. A to člověka trošičku otráví :D.

Ale i když to neuspokojilo můj hlad po genialitě, je to stále Zahn, o kom tu mluvíme. A to s sebou nese nepopiratelnou kvalitu a jako obvykle i dobrou zábavu. Navíc tohle je takový krátký příběh o důvěře, který neurazí a fanoušky určitě potěší. Takže jen do toho!

Hodnocení: 8/10

A jedna malá ukázka:

"What it ultimately comes down to is a simple matter of trust," Thrawn said quietly. "Whether you trust me personally; whether you trust the officers who approved my promotion to the rank of admiral; whether you trust the Emperor and his decision to place me in command here."
Niriz grimaced. "It would have been easier if you hadn't mentioned that last one."
Thrawn turned to face him; and to Niriz's surprise the admiral smiled. A faint, enigmatic smile, but a smile nonetheless. "Never assume things are necessarily the way they seem, Captain." he said. "Particularly when dealing with the Emperor." The glowing eyes glittered. "Or with me."

Outbound Flight (27 BBY) | Mist Encounter (19 BBY) | Command Decision (2 ABY) | Side Trip (2 ABY) | The Courtship of Princess Leia (8 ABY) | Heir to the Empire (9 ABY) | Dark Force Rising (9 ABY) | The Last Command (9 ABY) |
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama