Hannibal - 1. série

15. července 2013 v 12:41 | Alex |  Seriály
* (2013), USA

Čím začít? Asi tím, že po citové stránce pro mě žádný film ani seriál nebyl v poslední době takhle náročný. To, že jsem si Hannibala okamžitě zamilovala je samozřejmě zčásti způsobeno i tím, že tenhle psychopatický doktor je prostě moje srdcovka... a když jsem se dozvěděla, že ho hraje Mads, nedalo se nic dělat a musela jsem to vidět :D. A rozhodně nelituju, i když (a to i po všech těch Hrách o trůny a Dexterech) je tohle hodně silná káva a pro mě po strašné době i opravdový horor...


Jack Crawford (Laurence Fishburne) hledá sériového vraha, který unáší mladé dívky, a ví, že jediný, kdo mu může pomoci ho chytit je talentovaný detektiv Will Graham (Hugh Dancy), jenž je nadán neobvyklými schopnostmi vcítit se do mysli vraha. To mu ale činní velké psychické potíže, a tak nezbývá než ho poslat na terapii... a to k nikomu jinému než uznávanému psychiatrovi Hannibalu Lecterovi (Mads Mikkelsen).
Příběh staví na některých informacích z knihy Červený drak Thomase Harrise a je tím hlavním, co se na tomhle seriálu povedlo. Všechno do sebe dokonale zapadá a zároveň je ponecháno mnoho prostoru na domýšlení. Máloco je divákovi naservírováno a několikanásobně vysvětlováno, jako je běžné v jiných amerických seriálech - sledování a pochopení Hannibala vyžaduje alespoň minimální dávku přemýšlení (což by on sám jistě ocenil :D). Každý díl obvykle staví na schématu, v němž Will řeší nějaký (obvykle extrémně bizarní) případ a zároveň se více a více propadá do nejistoty ohledně vlastní identity a mentálního i fyzického zdraví, v čemž ho Hannibal pochopitelně silně podporuje, aby se zabavil. Zároveň je příběh prokládán dalšími liniemi: domácí problémy Jacka Crawforda, vývoj vztahu Willa a psychiatričky Alany Bloom (Caroline Dhavernas) a zejména linie osiřelé dcery masového vraha Garreta Jacoba Hobbse (Vladimir Jon Cubrt) Abigail (Kacey Rohl).

Hannibal se navrátil k tradici, kterou založilo Mlčení jehňátek. To, co je skutečně děsivé nejsou "ty ošklivé věci", co vám tvůrci ukazují, ale dialogy. Zajímavým faktem je, že Hannibala vidíme dělat něco strašlivého (tedy kromě vaření :D) jen velmi zřídka. To nám dodává jistý pocit bezpečí - vždyť on není zas tak špatný, že ne? To všechno mistrně buduje naši důvěru v tuhle postavu, dokud nenastane zlom a my si konečně opět neuvědomíme, že Hannibal není žádný Dexter a tohle všechno prostě dělá, protože se nudí. Pro mě byl asi nejsilnějším, nejvíc šokujícím a zároveň nejděsivějším momentem poslední rozhovor Hannibala s Abigail - prakticky nic se tam nestalo, jen si povídali... a mně běhá mráz po zádech ještě teď, kdykoliv si na to vzpomenu :-). Navíc pointa celého příběhu je neskutečná a já se už dlouho necítila tak "uvnitř", tak zabraná do děje a nepomatuju si, kdy jsem naposled hystericky křičela na obrazovku "Jak jsi to mohl udělat? No, to snad ne! Takhle to nemůže skončit!" :D

Další ohromě silnou stránkou seriálu, jehož hlavním tvůrcem je producent Bryan Fuller, je výprava a vizuální provedení. To je naprosto strhující, nádherné a takřka umělecké. Práce s barvami, bizarně uspořádanými mrtvými těly, přehráváním zločinů uvnitř Willovy hlavy, halucinacemi, představami a sny připomíná jakousi zvrácenou malbu. Většinou jsem se nemohla na tu krásu vynadívat, a to i přestože byly některé zobrazované věci hodně za čárou a spousta diváků si stěžuje, že "tohle je už prostě moc".

Celkem dost stížností je na hudební doprovod (ne klasickou hudbu, ale ty "děsivé" zvuky, co tam tak často přeřvávají dialogy). Mně to ale nevadilo a v určitých momentech to výborně dokreslovalo atmosféru. Přiznávám ale, že někdy to bylo úplně zbytečné a bývalo by lepší nechat tam jen obyčejné ticho.

Výborné je herecké obsazení. Jack Crawford sice pravděpodobně ještě před událostmi Červeného draka musel projít podobnou proměnou jako Michael Jackson, ale i postarší a obtloustlý Morpheus ještě stále dokáže být drsňák :-). Hugh Dancy byl podle mě trefou do černého. V roli zmateného vysokoškolského učitele, který se zase musí vrátit do praxe, což ho psychicky ničí, byl naprosto famózní. Jeho postupné ztrácení kontroly nad sebou samým bylo díky Dancymu dokonale uvěřitelné. Kacey Rohl měla sice většinu času nevěřícný/vyděšený výraz, ale u ní mi to nijak nepřekáželo. Líbil se mi i tým forenzních techniků (Hettienne Park, Aaron Abrams, Scott Thompson) a Hannibalova psychiatrička (Gillian Anderson), která ví víc, než by měla. Správná nesympatická mrcha prahnoucí po senzaci pro svůj bulvární plátek v podání Lary Jean Chorostecki byla taky skvělá. Zmínila bych ještě slizkého Eddieho Izzarda a ještě slizčího Raúla Esparzu v rolích doktorů Gideona a Chiltona a taky Ellen Muth jako Georgiu Madchen, která na jeden díl přinesla do seriálu vysloveně hororové prvky.

Neumím si vůbec představit, že by mého oblíbeného doktora dokázal v současnosti někdo zahrát lépe než Mads Mikkelsen. K tomu, co tam předvádí, nemám slov. Líbilo se mi, že to vzali ze zcela jiného konce - nic jiného jim popravdě ani nezbývalo. Anthony Hopkins je samozřejmě úžasný a on je důvodem, proč jsem si tuhle postavu oblíbila. Jeho Lecter je ale od pohledu šílený a vy si říkáte jak to, že to někomu nedošlo dřív... Bez debat je to tím, že už ho chytili a on si proto nemusí na nic hrát. Tenhle Lecter je jiný, hlavně protože je na svobodě a je nucený k běžné lidské interakci. A to je něco, co se skutečně skvěle sleduje. Btw, stěžovat na jeho přízvuk si tady můžu tak akorát já, protože poznám, že není litevský :P.

Postavy samotné jsou pochopitelně geniální. K těm se nedá moc dodat. Koho jsem si oblíbila nejvíc? Kromě Hannibala a Willa, kteří mi přirostli k srdci prakticky okamžitě, to pro mě byla jednoznačně Abigail. Ta v průběhu série prochází nejzajímavějším vývojem a její vztah k oběma jejím "opatrovníkům" je prostě fascinující. Jednou z nejlepších postav, jaké se kdy na plátně objevily, pro mě byl a vždycky bude Lecter a tady se to tvůrcům podařilo potvrdit.

V celé filmové sérii akceptuji jako skvělé pouze Mlčení jehňátek a Červeného draka (obzvlášť po nedávném opětovném zhlédnutí všech filmů a zkonstatování, že opravdu nemám ráda Ridleyho, protože v tomhle případě se mu podařilo zprznit legendu; a že Zrození je film, který radši neměl vzniknout, i když trapný je prakticky stejně jako Ridleyho pokus). Je tedy zřejmé, že moje laťka je postavená ohromě vysoko. Přesto si nemůžu pomoct a musím tenhle seriál, alespoň tedy po první sérii, postavit na roveň prvním dvěma zmiňovaným. Teď už jsem jen zvědavá, kam až to posunou a jak tohle může pokračovat, protože v závěru první sezóny nás čekal pořádný cliffhanger.

Hodnocení: 10/10

P.S. A ještě za jedním názorem si stojím. Tenhle seriál nepodporuje ani neglorifikuje ty hrůzy, co zobrazuje. Naopak ukazuje, jak strašlivé ve skutečnosti jsou. A já jsem už roky nestála na straně klaďase tak jako tady. Vzhledem k tomu, jak šíleně děsivý je Hannibal jako postava, bych se cítila mnohem bezpečněji, kdyby byl zase za sklem (i když pouze virtuálně :D). Myslím, že o tom dostatečně svědčí moje zoufalé "Proboha, už ho sejmi!" v závěru sezóny :D.

P.P.S. Moc se těším, až to všechno na Hannibala praskne a celá místní smetánka a zastupitelství FBI půjdou hromadně zvracet :D :D.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 20. července 2013 v 0:36 | Reagovat

Výborně napsaný článek. Moc se mi líbí, jak jsi v něm zvládla shrnout vše důležité a zároveň z něj vyznívá takové nadšení z tohoto seriálu, že jsem okamžitě dostala chuť ho zhlédnout, ačkoliv jsem se na to předtím nikterak nechystala. Jediná smůla je, že kvůli blogu americké seriály prakticky nestíhám sledovat... ale kdo ví, třeba se k Hannibalovi někdy dostanu ;-)

2 Alex Alex | Web | 24. července 2013 v 9:56 | Reagovat

[1]: To mě moc těší, že je mé nadšení tak zřejmé :-D. Děkuji za pochvalu. A určitě doporučuju zhlédnout! 8-)
Neměla bys blogu obětovat všechen čas, i když taky jsem si takovým obdobím prošla :-D. Ale dneska? Jsem ráda, když mám aspoň chvilku času mrknout na blog, protože mě zaměstnává spousta jiných věcí a když už mám chvíli, radši se na něco nového podívám, než abych o tom psala :-). A neříkám, že mi to nechybí.

3 Lyra Lyra | Web | 25. července 2013 v 11:08 | Reagovat

[2]:Nemáš zač :-)
Nejde o to, že bych blogu dávala všechen čas (ve skutečnosti se mu věnuji docela málo, alespoň v porovnání s jinými blogery), ale spíše kvůli němu koukám hlavně na britské seriály, abych měla o čem psát. Teď to možná vyznívá, jako kdyby to z mé strany představovalo nějakou oběť, ale není tomu tak - mám britskou kulturu ráda a jejich filmy a seriály mě zajímají i baví. Jen v důsledku toho mi pak zákonitě mnoho času na jiné seriály (americké a jakékoliv jiné) nezbývá :-) I když taky si občas na nějaký čas najdu - momentálně například sleduji seriál True Blood, jestli znáš :-)

4 Alex Alex | Web | 25. července 2013 v 14:31 | Reagovat

[3]: V tom případě jen tak dál! ;-) Svým koníčkům je třeba se věnovat.
True Blood znám, ale ten zas nemám čas sledovat já :-D

5 Lyra Lyra | E-mail | Web | 25. července 2013 v 23:42 | Reagovat

[4]: Zase o tolik nepřicházíš, to mi věř :-) True Blood nijak extrémně dobrý seriál není, dokonce i v mém současném stavu (tj. s mozkem napůl rozteklým vedrem) v něm nalézám mnoho logických nedostatků jak v ději, tak v psychologii postav, ale jako oddechovka ujde, obzvláště pokud má někdo slabost pro ty zubaté potvory :-D A co tak ještě sleduješ za seriály kromě Hannibala?

6 Alex Alex | Web | 28. července 2013 v 9:12 | Reagovat

[5]: Ou, no sledovat bych jich chtěla hodně, ale v poslední době bylo opravdu málo času.
Jako oddechovka se mi líbí Once Upon a Time, ale závěr druhé série mě extrémně naštval :-?.
Po letech dokoukávám Dextera, jsem v půlce 7. série, a taky mě zatraceně štve, protože se chová extrémně nelogicky a všem prakticky na potkání vykládá, že je vrah :-D.
Taky mi konečně vyzbylo trochu času na Boardwalk Empire, které je i ve třetí sérii stále geniální (teda zatím jsem ji nedokoukala, ale z toho co jsem viděla, si to udrželo svou velikou kvalitu :-) ).
Jinak samozřejmě sleduji Game of Thrones. Když mám chuť na sitcom, tak je zaručenou volbou The Big Bang Theory.
A mívala jsem ráda americkou verzi Borgiů, než to scénáristi totálně spláchli do záchodu :-! :-D. Tak už mi zbývá jen ta evropská - druhou sérii jsem ale zatím stále neviděla, takže nevím, zda to zůstalo tak skvělé - i když doufám, že ano! ;-)
No a v nejbližší době se chystám na Walking Dead, to mám na programu po mafiánech a tom (bezradném a beznadějném) sériovém vrahovi :-D.

7 Lyra Lyra | E-mail | Web | 31. července 2013 v 8:32 | Reagovat

[6]:To není tak špatné, na to, že máš málo času, seriálů sleduješ ještě docela hodně :-) Jinak náš vkus se v tomto případě zcela liší - všechny z tebou zmíněných seriálů z doslechu znám, ale ani na jeden z nich nekoukám. Sice jsem zkoušela Once Upon A Time, ale moc mě to nezaujalo a tak jsem ve sledování dál nešla a s ostatními seriály nemám zkušenost vůbec žádnou, i když minimálně Game of Thrones mi spousta mých přátel a známých nezávisle na sobě doporučovala, ale nevím, nevím, nějak se mi do toho pořád nechce :-D

8 refrain refrain | Web | 27. září 2016 v 21:06 | Reagovat

rychlá půjčka bez příjmu 8-O

9 Jarda Jarda | Web | 26. ledna 2020 v 18:49 | Reagovat

Slušný čtení. dík

10 lada lada | Web | 26. ledna 2020 v 18:53 | Reagovat

Tož tak to jsem nečekal

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama