Kaunas - srdce Litvy

28. srpna 2012 v 14:31 | Alex |  My Diary
Tak jsem se navrátila z letních kurzů na Litvě a můžu říct jen, že to byl jeden z nejúžasnějších měsíců mého života. A teď plánuji napsat pár článků o svých zážitcích a zkušenostech, třeba by to mohlo někoho navnadit, aby Litvu navštívil :-). První bude o městě, ve kterém jsem strávila jeden měsíc života a které je pro mě jedním z těch nejhezčích, neb mi velmi připomíná Brno.


Prvního dne mě v něm přivítala nádherná duha, a to byla taková předzvěst času, který tam strávím. Záhy jsem absolvovala první z mnoha procházek po starém městě. Pak jsem navštívila místní zoo a začaly kurzy. No, a pak se události a zážitky daly takovou rychlostí do pohybu, že jsem je nestačila ani zaznamenávat :D...

Naše pokročilá skupina se nakonec rozrostla ještě o další tři členy na 10 lidí a bylo to nejen velmi, velmi přínosné, ale hlavně i zábavné :). Užili jsme si spoustu legrace a všichni se velmi zlepšili v litevštině. Nakonec jsme po napsání testů dostali jen ty nejlepší známky, na což jsme byli všichni patřičně hrdí. Kaunaská univerzita, Vytauto Didžiojo universitetas, je velmi moderní a pokroková a silně připomíná například Masarykovu univerzitu, zatímco konzervativizmus a zastaralé metody se dál soustřeďují, jako v případě Karlovy univerzity, v hlavním městě.

Absolvovali jsme mnoho zajímavých přednášek, ale nic se už nevyrovnalo té první - historické. Zabývali jsme se lidovou kulturou, moderním uměním, litevskou image v zahraničí, ekonomií a literaturou. Taky nám promítli pár filmů. Bohužel, jak jsem se dozvěděla, je litevská kinematografie poměrně v troskách se současnou produkcí jednoho filmu ročně... Zhlédli jsme krátký film o přátelství Balkonas (2008), "hollywoodský" trhák o místním Robinu Hoodovi Tadas Blinda. Pradžia (2011), a pak taky muzikál Paskutiniai Bremeno muzikantai (2005) se slavnými šlágry přezpívanými v litevštině, na který nedám dopustit a jehož mnohé songy se nám staly kurzovními hymnami. Brémské muzikanty vážně doporučuju, jsou úžasní a velmi optimističtí - sama jsem je viděla už třikrát.


V Kaunasu se žije dobře, v centru je všechno blízko - obchody, kultura i zábava. Skoro všude se dá slušně najíst za dobré ceny. Pokud se chcete najíst opravdu levně, doporučuji samoobslužnou restauraci "Lietuviški patiekalai" hned na začátku Třídy svobody (Laisvės alėja) u Soboru. Tam jsme trávili prakticky každou pauzu na oběd v průběhu kurzů. Pokud vám litevská kuchyně nezachutná, nezoufejte - všude je spousta výborných pizzerií, dobrá je např. síť Charlie Pizza. Horší je to, chcete-li jít na pivo - prakticky se nedá nikde sehnat pod 5 litů, obvyklá cena je 6-6,5 (tzn. necelých 50 Kč). Litevské pivo je ale překvapivě dobré a za našeho pobytu jsme ho vypili skutečně obrovské množství a vyzkoušeli mnoho nejrůznějších značek. Nejlepší je Švyturys Extra a Švyturys Baltijos (ten velmi připomíná Hoegaarden :-)).

V Kaunasu je asi 40 malých muzeí a galerií. Já navštívila několik z nich a prakticky všechny za to stály. V Litvě se skutečně vyplatí být studentem (= vlastnit platný ISIC, nehledě na věk). Veškeré ceny za vstupy do těchto míst + veškerá doprava po Litvě vás bude stát polovinu ceny. Za vstup do všech muzeí a galerií tak dáte v přepočtu asi 20 Kč.

Já nejprv navštívila Muzeum ďáblů a výstavu v Kaunaském hradu. Potom jsme se vydali do Vojenského muzea Vytautase Velikého, které rozhodně doporučuji všem milovníkům historie a vojenství. Navštívili jsme i velkou galerii Mykolase Žilinskase u Soboru - ta nebyla špatná, ale ne všechno v ní bylo úplně zajímavé a chvílemi chyběla jakákoliv logika seskládání exponátů ze Žilinskasovy sbírky. Nejvíc se nám ale líbilo v M. K. Čiurlionisově muzeu, které rozhodně (!) stojí za to vidět. Tento člověk byl velmi slavným hudebním skladatelem a malířem. Obrazy v téhle galerii byly mnohem zajímavější než všechny v té předchozí dohromady. Abych to ale nějak shrnula, všechno rozhodně za těch pár korun stálo. V Kaunasu je také ještě muzeum litevské pálenky Stumbras, kde nabízejí i ochutnávky. My jsme ho navštívit nakonec nestihli, ale příště se tam určitě chystáme.


Po celém Kaunasu je také spousta historických a architektonických památek. Zejména proslavená zbohatlická čtvrť Žaliakalnis z počátku 20. století a spousta kostelů různých architektonických stylů různě po městě včetně krásné katedrály ve starém městě. Doporučuji taky návštěvu moderního kostela Kristova Zmrtvýchvstání právě v čtvrti Žaliakalnis, který je přes svou "novotu" jedním z nejkrásnějších kostelů, co jsem kdy viděla, a na jehož střeše je terasa, na kterou se dá vylézt a z které je vidět celý Kaunas jako na dlani.

Zkrátka Kaunas určitě navštivte, budete-li mít možnost. Jestli je skutečně srdcem Litvy? I Litevci by se o to byli schopni pohádat. Ti, co bydlí v Kaunasu, by souhlasili, ti, co ve Vilniusu pravděpodobně ne :D... Panuje tam taková rivalita jako mezi Prahou a Brnem, a jelikož se v tomhle našem domácím sporu vždycky stavím na stranu Brna, v tom litevském je pro mě jasným favoritem Kaunas :-P.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama