Litva: Zoo a první dva školní dny (23.-25.07.)

25. července 2012 v 18:09 | Alex |  My Diary
Za poslední tři dny se stalo strašně moc věcí...


V pondělí, kdy přestalo pršet a začalo pražit slunce, jsem si vyrazila na výlet do místní kaunaské zoo, protože jsem byla na svém pokoji stále ještě osamocená. "Lietuvos zoologios sodas" je jediná státní zoo v Litvě. Není nijak extra velká a ani tak hezká, jako většina větších zoo v ČR, ale stálo to za to. Poprvé v životě jsem viděla přes den aktivní lišky, jezevce a kuny. Nádherní byli taky polární vlci.

Cesta tam trvala asi tři čtvrtě hodiny a musela jsem dvakrát zdolat jeden z místních kopců, což se rovnalo výstupu na ohromnou spoustu schodů. Cestou do zoo jsem prošla přes pěkný Vytautův park a nádherný "Ąžuolynas", což je veliký park, jehož zeleň se skládá převážně z dubů. V zoo jsem pak strávila asi 2 hodiny, takže bylo celkem co vidět.


K večeru konečně dorazily i moje spolubydlící a moje osamění skončilo. (Mimochodem v době, kdy jsem tu byla úplně sama, jsem zkoukla první řadu celkem nového seriálu Once Upon a Time, který míchá dohromady pohádku a realitu a hrozně jsem si to užila… zejména pak úžasného Roberta Carlyla a jeho ještě úžasnější napůl zápornou/šílenou postavu :D. Doporučuju… Další řada začne v září a já se prostě nemůžu dočkat.)

Buňku pro 5 lidí sdílím s Ruskou z Kaliningradu a extrémně sympatickou Lotyškou. Špatně si rozhodně nežijeme (až na to, že naše lednička po pár hodinách naprosto všechno zmrazí). Toho dne jsem taky poprvé ochutnala litevské pivo. Bylo mi řečeno, že to nejlepší, co tu mají - "Švyturys". A je to vskutku dobré (světlá i tmavá varianta), i když to samozřejmě není naše chmelové :).

V úterý jsme se registrovali na kurs a získali definitivní informace. Hned potom jsem si šla napsat test, abych byla zařazena do skupiny. Nakonec se ukázalo, že se budou muset udělat změny ve struktuře skupin - plánovaní byli začátečníci, středně pokročilí a pokročilí. Ukázalo se, že mezi námi, co už něco umíme, jsme všichni mnohem pokročilejší, než organizátoři předpokládali, takže se prostě střední skupina zrušila. Neříkám, že mě to netěší, ale stále tomu nějak nemohu uvěřit. Jediné, co mohu udělat, je vzpomenout na člověka, který za tohle může - tedy našeho perfektního učitele litevštiny na Masarykově univerzitě.

Za celý den jsem se seznámila s pěknou řádkou lidí, zejména na výletě po Kaunasu, jehož trasa vedla trošku jinudy než má minulá, a taky na slavnostním zahájení našeho kurzu. Je tu několik Lotyšů, Rusů, Uzbekistánců, Němců, Rakušanů, Francouzů, Poláků, Italů, Španělů, Slovák, Australanka, Holanďan, Japonec… a já :D. Největším překvapením pro mě byl německý univerzitní profesor, který se ukázal být bohemistou - dokonale ovládá češtinu, mluví skvěle polsky, rozumí slovenštině a konverzuje i rusky. Myslím, že ten mě jen tak překvapovat nepřestane.


K obědu jsem ochutnala litevskou národní polévku šaltibarščiai, která se vyznačuje tím, že je studená (a strašně, strašně dobrá!). Pak jsme se pokoušeli improvizovat na kolejích, což dopadlo výborně, i když jsme našeho nebohého italského hosta nejprv poněkud vystrašily naším nakládáním se špagetami :D. K večeru jsme si zašli do restaurace na pivo a večeři a prostě si užili večer (zejména kvůli zábavnému pohledu na Itala a Frantíky, jak poprvé zkouší vodku a trumfují se, a taky při mezinárodní slovanské konverzaci, kdy je vlastně nutné pouze mluvit svým národním jazykem dostatečně pomalu a dostatečně nahlas :D).

Dnes jsme měli první hodiny a všechno to tak nějak šlo. Ve skupině mám střední úroveň, což je ideální. Dost jsme si procvičili mluvení. Celkově jsme dost kompatibilní, veselá a do budoucna snad i úspěšná sedmičlenná skupinka :).

Odpoledne jsme měli naprosto geniální přednášku o současném pohledu litevských historiků na litevskou historii od místního profesora dějin, doktora Kamuntavičiuse, který měl skvělý smysl pro humor a velké charisma, i když by to do něj člověk na první pohled neřekl. (Prý věčně vyhrává ankety o nejlepšího profesora na univerzitě, což se vážně nedivím.) Myslím, že nejen mě, ale i většině lidí v kurzu dost rozšířil obzory a sledoval moderní historické trendy při svém výkladu ne úplně "černo-bílé" historie.

Po těchto náročných a vážně nabitých dnech jsem dost unavená. Takže vzhůru na úkoly, neb mě zítra čeká hned několik lekcí litevštiny, a to nebude jen tak :D…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Altari Delacroix Altari Delacroix | Web | 25. července 2012 v 18:17 | Reagovat

..závidím ti... :-)  ???

2 Kejt Kejt | 25. července 2012 v 18:20 | Reagovat

Páni, to musí být nádhera :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama