Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2)

4. srpna 2011 v 16:18 | Alex
* (2010), Velká Británie/USA

Je nejvyšší čas, abych se taky konečně vyjádřila k poslední části jednoho velkého díla, které pro mě osobně moc znamenalo a stále znamená. Jedno můžu říct rovnou: před zhlédnutím jsem se opravdu bála, aby to tvůrci nezkazili - naštěstí se jim to nakonec docela povedlo. Když říkám docela, myslím tím, že to taky mohlo být zatraceně lepší... ale co už?


Dobrodružství Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) se uzavírá v jedné velkolepé bitvě o bradavický hrad, při níž se střetnou veškeré síly dobra i zla a hlavně svedou finální souboj Harry a lord Voldemort (Ralph Fiennes). A to je všechno? Ano, bohužel ano. O nic víc v tomhle filmu nejde. To je asi jeho největší slabina.

Příběh je velmi jednotvárný a celý směřuje pouze ke gigantické bitvě, která zabírá většinu stopáže. Ne, že by to nebylo zábavné, ale něco tomu chybí. Trošičku se potvrdila jedna z mých obav - tvůrci zapomněli na citovou stránku a zaměřili se na akci. Naštěstí ne v až takové míře, proto i ze mě film vyloudil nějakou tu slzičku nad dojemnou scénou nebo úsměv nad povedeným vtípkem. Problém byl v tom, že ne všechny situace byly zvládnuté a občas se prostě stalo, že scéna působila trapně. Trošku za to mohl i dabing, který film dost zabíjí. O tom, jak musely některé "náhody" působit na nečtenáře, radši ani nepřemýšlím :D.

Celkově to ale ušlo a po východu z kina jsem nebyla nespokojená. Jen mi bylo trošku líto, že skončila jedna velká etapa a přitom ne tak dobře, jak by si to bývala zasloužila. Triky, kamera, hudba - to všechno bylo v pořádku, jen to srdce filmu chybělo. Atmosféra první části byla ta tam, a to je obrovská škoda. Dělení filmu rozhodně neprospělo.

To, co Harryho Pottera za všech okolností drží nad vodou, jsou postavy a herci. Celá parta jako obvykle super a nemá cenu je jednoho po druhém chválit. Mě samozřejmě nejvíce zajímalo, jak se vypořádají se Severusem (Alan Rickman), který dokonce ani tady nedostal dost prostoru! No, nebylo to nejhorší, ale ta část, která měla být tou nejpřekvapivější, nejdojemnější a nejzajímavější rozhodně takovou nebyla. O mém problému s chudákem Fiennesem jsem se toho dříve už napovídala dost, takže to taky netřeba pořád omílat (btw co měl sakra znamenat ten šílený taneček nad Harryho mrtvolou? :D).

Jedna věc mě štvala opravdu hodně - snaha o co největší zpřístupnění dětským divákům = bez krve = efektní rozprskávání záporných postav na tisíc kouskům (proboha proč!?). Kdyby se na konci bitvy víc drželi knížky, mohli si ušetřit poměrně dost trapnosti a zbytečných bojových scén, kvůli nimž se film zdál nekonečný (to je vždycky špatně!). Je ale pravda, že i nad trapnějšími momenty se dalo zasmát, viz epilog, při němž celé osazenstvo kina lehlo smíchy :D.

Jistě se zdá, že jsem k poslednímu Potterovi velmi kritická, ale není to tak. V sérii je to díl průměrný, jako ukončení ujde a rozhodně mohlo být mnohem hůř. Má taky spoustu pozitivních vlastností, záměry tvůrců se většinou podařilo zrealizovat tak, aby fungovaly a film důstojně zakončil jedno hodně dlouhé a hodně fajn období.

Na závěr bych ale řekla jen jednu věc, za kterou si opravdu stojím: kdyby tvůrci a studio a všichni ti hlavouni nechtěli tolik peněz, ale radši toužili udělat něco opravdu výjimečného, mohli vytvořit pouze jeden opravdu nadupaný a po všech stránkách úžasný film. Stačilo by k tomu jediné - vystříhat nezáživné pasáže z obou filmů... Protože to ale neudělali, obávám se, že teď po nich zbyla série, která je sice dobrá a pro nás už asi napořád zůstane kultem, ale těžko zaujme i další generace filmových diváků.

Hodnocení: 8/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AnnElfwind AnnElfwind | Web | 4. srpna 2011 v 20:20 | Reagovat

Vyrozuměla jsem z toho, že se ti první půlka Relikvií líbila víc. Dovoluji si nesouhlasit. Dle mého názoru byla právě ta druhá lepší. A myslím, že city tomu nechyběly. A vtip taky ne. Je pravda, že se člověk musel umět dívat, aby některé vtipy zachytil, ale myslím, že právě tato část HP se tvůrcům povedla jako jedna z nejlepších.

2 Mima Mima | Web | 7. srpna 2011 v 17:58 | Reagovat

Ja som, čo sa Harryho týka, absolútne neobjektívna, takže toľko k môjmu hodnoteniu :-D Mne tam city vôbec nechýbali a humor už tobôž nie.. A tá akcia bola miestami až mrazivá. Plus, tá hudba! Perfektný soundtrack. Potešila ma Hedwigs Theme :-)

3 Lady Delete Lady Delete | Web | 11. srpna 2011 v 14:48 | Reagovat

No, já šla na 3D, takže jsem docela zklamaná snad jen na jednu stranu. Šla jsem na 3D poprvé, tak jsem čekala, že se budu svíjet na sedadle, jak se na mě budou vrhat kouzla a tak.. lekla jsem se snad jen, když na mě letěl štít v reklamě před filmem.
Asi bych měla být zklamaná a pohoršená, když jsem četla knihu, a bylo to překroucené, že ten záberečný souboj s s Voldemortem nedával smysl, ale.. mně se to docela líbilo. :D Uronila jsem si slzičku a pobavila jsem se u přehnaných scén. A o to snad jde, ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama