Impérium - Mafie v Atlantic City (Boardwalk Empire) - 1. série

12. února 2011 v 17:45 | Alex |  Seriály
love

* (2010), USA

Moje nadšení tímhle seriálem začalo poměrně rychle. Stačila k tomu úžasná hlavní znělka a pár prvních scén. Pak už jen hláška: "In less than two hours liquor will be declared illegal by decree of the distinguished gentlemen of our Congress. To that beautiful, ignorant bastards!" A bylo to jasné. Právě teď jsem tedy nesmírně okouzlená a spolu s ostatními fanoušky budu napjatě očekávat další sérii, která je nejspíš ještě hodně daleko :(...


Píše se rok 1920, v USA se budou konat volby. Jejich výsledky jsou důležité pro další upevnění pozice Nuckyho Thompsona (Steve Buscemi), pokladníka města Atlantic City, který se svými penězi a vlivem prakticky ovládá tohle území. Organizovanému zločinu právě začíná zlatá éra - byla zavedena prohibice! Nucky se tedy musí vypořádat s volbami, s problémy, které mu způsobil jeho bývalý chráněnec Jimmy Darmody (Michael Pitt) navracející se ze světové války, a s ostatními mafiánskými organizacemi a gangy, které se sem snaží šířit svůj vliv. A během toho všeho musí ještě pořádně vydělat na pašování zakázaného alkoholu...

Boardwalk Empire - Steve Buscemi a Kelly Macdonald
Příběh je samozřejmě daleko složitější. Dělí se na mnoho linií, z nichž nejdůležitější je ta Nuckyho a ta Jimmyho - ten se na určitou dobu musí přestěhovat do Chicaga, kde pracuje se svým parťákem Alem Caponem :). To, co mě zarazilo na seriálu nejdřív, je ohromná historická přesnost většiny důležitých událostí, co se tam dějí. Tím myslím hlavně interakce mezi reálnými postavami, namátkou bych jmenovala jen pár nejdůležitějších: kromě Capona třeba Arnold Rothstein, Lucky Luciano, Johnny Torrio, Meyer Lansky, Big Jim Colosimo, Frankie Yale a samozřejmě také samotný Nucky (navíc byli vybráni natolik dobře, že se svým předobrazům opravdu podobají!). Mnoho postav je také inspirováno reálnými lidmi, ač zde vystupují pod jinými jmény - třeba bratři D'Alessiovi.

Další věcí, co mě překvapila, je fakt, že hlavní organizace, kterou po celou dobu sledujeme, není italská, nýbrž irská. Nepomatuju si, že bych viděla jakýkoliv jiný film (o seriálu ani nemluvím), kde by neměli hlavní slovo Italové nebo aspoň potomci italských přistěhovalců :D.

Ale zpět k příběhu. Je úžasný, chytlavý a výborně zpracovaný. Všechno do sebe dokonale zapadá, nic tam není jen tak náhodou, každá linie má svou pointu. Mám ráda mafiánskou tématiku, protože tam většinou nejsou vůbec žádní kladní hrdinové. Všichni jsou nějakým způsobem nedokonalí, chybují a dělají věci, které by ti zatracení klaďasové těžko udělali, ač k životu tak nějak patří. Tyhle filmy, pokud tedy za něco stojí, nikdy nejsou černobílé, zlo tam nemá pevné hranice, záporní hrdinové se nám ukazují jako pouzí lidé... V Boardwalk Empire je to umocněno tím, že tu podle mě zlo představuje druhá strana zákona reprezentovaná náboženským fanatikem, agentem Nelsonem van Aldenem. Korupce a organizovaný zločin svým způsobem drží město pohromadě, zatímco Nelson je tím, kdo opravdu může uškodit. Tím problém samozřejmě banalizuji a uvědomuji si, že je to ve skutečnosti daleko komplikovanější - takový byl ale můj pocit po zhlédnutí.

Líbilo se mi, že když jsem si byla tak nějak jistá tím, co se stane v budoucnu, tvůrci moji hypotézu vyvrátili a nehorázným způsobem mě překvapili (jako jeden příklad za všechny mě napadá třeba to, jak van Alden naloží se zabavenými penězi). Zkrátka nic nebylo definitivní, než se to opravdu odehrálo. A to je další veliké plus ve prospěch seriálu.

Ještě jednu věc musím zmínit - ne snad, že by to bylo velké překvapení, ale tohle dílko rozhodně není pro děti nebo útlocitné povahy. Krvavé scény jsou někdy až bolestně realistické a scény erotické občas zavánějí soft-pornem. K tématu to ale tak nějak patří, no ne? :D

Boardwalk Empire - Michaell Pitt a Stephen Graham
Kvalitu seriálu ještě o několik tříd zvedá technické provedení - vždyť pilotní díl natočil sám velký Martin Scorsese. Na každém záběru je vidět, jakou práci si s tím dali. Je to až nečekaně realistické, úplně z toho dýchá atmosféra 20. let, skoro jako byste tam sami byli! Od skvělé kamery přes dynamický a nikde neváznoucí střih až po dobovou hudbu je to prostě dokonalé. Navíc ty úchvatné kostýmy, nebo třeba samotná promenáda, na níž se velká část děje odehrává! Plus ta rozkošná auta... K tomu prostě nemám slov.

Postav je v Boardwalk Empire mnoho. Jsou často velmi propracované, ač jsou třeba pro vývoj příběhu méně důležité. Zmíním jen pár těch klíčových.

Nucky není klasický mafián, spíš zkorumpovaný politik spolupracující s mafií. Je silně ovlivněn neradostnými vzpomínkami na dětství, na konec prvního manželství. Pocity smutku si kompenzuje získáváním více a více peněz, tedy většího a většího vlivu. Domnívá se, že si může koupit úplně cokoliv, což samozřejmě není tak úplně pravda, jak se nakonec ukáže. Navzdory tomu všemu, co dělá, ale má svědomí a snaží se aspoň trochu své hříchy odčinit pomocí bližním. A právě pro takovouto komplexní a složitou postavu byl Steve Buscemi ideální volbou. No, řekněte sami, v kolika filmech hraje hlavní roli? Tady ano a s plnou parádou, za což byl také po právu oceněn Zlatým glóbem.

Lucy Danzinger, Nuckyho milenka na počátku seriálu představovaná skvělou Paz de la Huerta, je perfektní ukázkou povrchní ženy bez mozku. O to více působí Margaret Schroeder (Kelly Macdonald) v Nuckyho životě jako naprosté zjevení. Ta je ve své podstatě také postavou velmi složitou - potýká se s obrovským morálním dilematem. Jako čerstvě ovdovělá a chudá má na jedné straně za úkol zabezpečit své dvě děti, na straně druhé jí však zmítají silné ideály - je hrdou členkou ženské ligy proti alkoholu i emancipačního hnutí snažícího se dosáhnout volebního práva pro ženy. Všechny ideály nakonec prohrají v porovnání s luxusem, který jí Nucky může nabídnout, i když její svědomí trpí.  Přesto se domnívá, že zůstala dobrým člověkem, na což Nucky v jednom ze závěrečných dílů říká: "A good person wouldn't be here right now."

Důležitou a myslím, že pro budoucí série i klíčovou postavou, je Nuckyho nedoceněný bratr, šerif Eli (Shea Whigham). Jeho otec ho vždycky favorizoval. Nucky k němu ale moc respektu nemá, pouze ho využívá pro své podniky. Eli se cítí zrazený... no a to pochopitelně znamená problémy.

Jimmy Darmody (Michael Pitt v roli přímo exceluje) je válečný veterán, který se snaží vrátit do normálního života - k přítelkyni Angele (Aleksa Palladino) a tříletému synovi. To pro něj ani Angelu, která ho považovala za mrtvého, není snadné. Navíc ho jeho válečné zážitky úplně změnily a  stal se netrpělivým. I to ho možná vedlo k riskantnímu podniku s Alem Caponem (perfektní Stephen Graham), jenž ho nakonec stál místo v Atlantic City. Al Capone stejně jako třeba postava Lucky Luciana (Vincent Piazza) a některých dalších mají jedno společné: my víme, že se z nich jednou stanou prvotřídní gangsteři, jenže tady jsou ještě mladí, nezkušení, netrpěliví a často až dětinští. Sledujeme, jak se pomalu vypracovávají na své posty, jak se z nich stávají serióznější muži.

Boardwalk Empire - Michael Shannon
Jimmy se v Chicagu seznamuje s prostitutkou Pearl (Emily Meade), která mu na určitou dobu poskytuje podporu, definitivního usmíření však dojde až po setkání s bývalým ostřelovačem Richardem Harrowem, jemuž chybí prakticky polovina obličeje. Společné zážitky je dávají dohromady a v rámci možností je vyléčí. Musím pochválit i skvělého představitele Harrowa Jacka Hustona.

Jak už jsem řekla, stranu zákona reprezentuje agent van Alden, výborně zahraný Michaelem Shannonem. Ten se v hříšném městě cítí vystaven obrovskému pokušení a řeší to po svém. I jeho zaujala dáma v nesnázích, Margaret Schroeder, jenže se nabízí otázka, co by s ní dělal, kdyby si ji nedej bože získal. Stačí se podívat na jeho ubohý rodinný život a nešťastnou manželku. Za partnera v boji proti organizovanému zločinu má prospěchářského agenta Sebsa (Erik Weiner). Právě vyostření jejich vzájemného vztahu a jeho vyústění mě definitivně přesvědčilo o tom, co je skutečným zlem v tomto seriálu :D.

Postavy jsou zkrátka skvělé a o hereckém obsazení ani nemluvím. Musím se přiznat, že jsem se v těch vedlejších ze začátku trošku ztrácela. Je třeba si je pořádně zařadit. Při druhém zhlédnutí jsem už ale neměla nejmenší problémy a všechno do sebe zapadalo ještě mnohem zřetelněji :).

Konec série byl... šťastný i smutný zároveň. Nesl se takřka v kmotrovském duchu. Myslím, že si zaslouží samostatný článek, protože jinak bych tu spoilerovala už v neúnosné míře. Každopádně byl perfektní a seriál podtrhl a uzavřel, jak nejlépe to šlo :).

Všem, kdo mají aspoň minimální slabost pro tohle téma, bez váhání doporučuji Boardwalk Empire zhlédnout. Je to prostě nejlepší, nejoriginálnější a nejlépe udělaný seriál, co jsem za poslední dobu viděla... Ale pozor, je také silně návykový :P.

Hodnocení: 10/10

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jilly Jilly | Web | 14. února 2011 v 16:45 | Reagovat

O tomhle jsem slyšela:) Hlavně to vypadá na hodně hodně kvalitní podívanou:) Mám takový blbý dotaz, jsou filmy, které prostě nechci nikdy vidět! Jako třeba Mechanický pomeranč. To je ale asi trochu problém, když bych studovala film co?:D Myslím to takhle, když mi řeknou na to se podívej a něco o tom napiš a já řeknu, že to vidět nechci?:D Problém...:D Mně to ted tak napadlo, protože tady právě čtu Cinemu a říkám si, že existujou filmy, které prostě neskousnu, na které se prostě nemůžu dívat;)

2 Alex Alex | Web | 16. února 2011 v 20:54 | Reagovat

[1]: Nejen, že to vypadá na kvalitní podívanou, ona to je kvalitní podívaná!!! :-P
Je spousta filmů, který taky nemám potřebu vidět a hlavně těch, co už nechci vidět znovu (třeba Mechanický pomeranč jsem sice viděla, ale doufám, že už se mi to znovu "nepoštěstí"), a to budeš asi muset v našem oboru zkousnout, jestli chceš tohle studovat. Já osobně jsem se tam ale zatím nesetkala s ničím, co by bylo pro mě nepřekonatelné... Ano, pět zhlédnutí 127 hodin byl trošku oříšek, ale dalo se to :-D.
A na filmy jako je Mechanický pomeranč nenarazíš v prváku, takže bych si s tím nedělala hlavu.
Jinak jako obvykle platí, že vždycky budou věci, který se ti nebude líbit dělat, ale stejně je udělat budeš muset, a to bez ohledu na obor, který si vybereš :-)

3 DaviD3141 DaviD3141 | E-mail | 16. února 2011 v 23:57 | Reagovat

Čau Alex, chcem sa spýtať na tú knihu Dejiny filmu od Kristin Thompsonovej. Je tá kniha farebne ilustrovaná? Díky...

4 Alex Alex | Web | 17. února 2011 v 8:58 | Reagovat

[3]: Ano, je :-)

5 Zuzka Zuzka | Web | 18. února 2011 v 15:50 | Reagovat

Tak to vypadá hodně zajímavě .. dik za tip ;o)

6 Soňa Soňa | E-mail | 22. února 2011 v 15:16 | Reagovat

Sdílím absolutní nadšení a proto se ptám: neví někdo, kde sehnat soundtrack nebo alespoň úvodní znělku? Díky

7 Mego Mego | 17. května 2016 v 11:47 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama