Zaslaná pošta (Going Postal)

7. června 2010 v 21:10 | Alex |  Recenze: filmy roku 2010
love

* (2010), Velká Británie

Tak jsem zpět! Přišla nálada na psaní a začnu úplně úžasným filmem, a to opět jednou dokonalou adaptací knihy Terryho Pratchetta :-). Mimochodem jedné z mých nejmilovanějších, takže je asi jasné, že se ode mě moc velké kritiky nedočkáte.


Going Postal - official poster
Vlahoš von Rosret (Richard Coyle) je notorický podvodník... Všechno mu vychází a svými zločiny získal už obrovskou sumu peněz. Jenže na každého jednou dojde a je zatčen v Ankh-Morporku. Po vlastní popravě se neprobouzí v pekle, nýbrž v kanceláři lorda Vetinariho (Charles Dance). Ten mu nabídne nový život a práci, což Vlahoš nemůže odmítnout, pokud chce přežít. Vlahoš ale dostane téměř nesplnitelný úkol obnovit Poštovní úřad. Za zády má neustále golema, pana Pumpu (Marnix Van Den Broeke), který ho hlídá, a k ruce má vysloužilého pošťáka Grešleho (Andrew Sachs) a mladého Slavoje (Ian Bonar), jehož vášní je sbírání špendlíků. Největším konkurentem Pošty je semaforová Velká linka, kterou vede nebezpečný a zvrácený Nadosah Pozlátko (David Suchet) - a mezi oběma institucemi vyvstane tvrdý boj. Vlahoš se také seznámí s ne tak úplně křehkou slečnou Srdénkovou (Claire Foy), vůdčí osobností společnosti chránící práva golemů, a tahle slečna má s Pozlátkem nevyřízené účty...

Příběh je samozřejmě skvělý. Metafora starých dobrých dopisů proti neosobnímu internetu je zde jasně čitelná. Jestli je to příběh lepší než v obou předchozích filmech? Tady už záleží opravdu jen na osobních preferencích, protože prostě Terry nenapsal žádné špatné. Někdo má rád Smrtě a Zuzanu, někdo Mrakoplaše a Dvoukvítka - moje srdce si ale téměř ihned získala partička kolem Vlahoše :) (ne, že bych ty ostatní neměla ráda, ale...). Musí se vzít v potaz i fakt, že předlohy jednotlivých filmů jsou od sebe časově velmi vzdálené a Terry při jejich tvoření prošel značným vývojem (Barva kouzel a Lehké fantastično byly vydány 1983 a 1986, Otec prasátek 1996, zatímco Pošta až v roce 2004).

Příběh je samozřejmě dost věrný (aby to taky nevtěsnali do tří hodin, že?). Chybělo mi zde jen pár věcí. Tou asi nejzávažnější je "pošťákova cesta", kdy Vlahoše vysloužilí pošťáci zasvěcují do poštovní praxe. Tu jsem považovala za jednu z nejvtipnějších částí knížky :). Pak taky více detailů o známkách, vtipech v novinách a podobně, ale chápu, že na to opravdu nebyl čas... Zamrzela taky absence Smrtě, protože ten by se měl přece jen objevit v každém díle. Ale naopak z těch pár věcí přidaných mi nevadila žádná :).

Na tom filmu je zatraceně vidět, že na něj získali daleko víc peněz než na ostatní dva. Jsou tam lepší efekty, pěknější kulisy, nádhernější kostýmy a masky - tam prostě není, co vytknout. Moc krásná je i velmi zajímavá práce s kamerou. A barevné ladění je taky skvělé.

Going Postal - Richard Coyle, Charles Dance a David Suchet
Režisér Jon Jones má trošku jiný styl než Vadim Jean, ale poradil si s tím výborně. Opravdu není moc co dodat. No a hudba (John Lunn)? Krása! Obzvlášť ten melancholický motiv (třeba ve scéně, kdy slečna Srdénková dostane ty účetní knihy :)). Jinak je to hudba velmi veselá a skvěle se tam hodí.

A teď k postavám a hercům. První věcí, co mě na Going Postal mile překvapila, byl komparz. Velmi bohatý komparz složený z fanoušků, který představuje obyvatele Ankh-Morporku. Všude panuje čilý ruch, na příslušníka Hlídky narazíte na každém rohu... prostě super.

Mladší pošťák Grešle (cca sedmdesátiletý) v podání Andrewa Sachse byl prostě dokonalý - skvěle vybraný i zahraný (a abych se pořád neopakovala v budoucnu, všichni hráli perfektně - lepší hereckou partu v Pratchettovských filmech ještě neměli!). I Slavoj byl naprosto přesný. Moc se mi líbili golemové - ty masky jsou skvělé (podobně jako třeba v případě Smrtě v Hogfatherovi). K panovi Pumpovi nemám slov - to vyjádření citů pomocí hlasu a drobných gest bylo zkrátka a dobře úžasné :).

Nadosah Pozlátko? Já vlastně ani nevím, jak jsem si ho představovala. Ale David Suchet se role zhostil víc než dobře. Přesto si místo nejlepšího záporáka v Pratchettovských filmech pro mě stále drží Warrenův Časnačaj. Pozlátkův poskok Horsefry (Madhav Sharma) byl zase roztomile pitomý :D. Banshee (Adrian Schiller) taky nebyl špatný, i když to už bylo hodně úchylné stvoření... No a pan Pony představovaný Johnem Henshawem také nezklamal.

Pobavila i novinářka (Tamsin Greig), přičemž mě hodně potěšila neustálá přítomnost upírského fotografa Otta, ač za celou dobu neřekl ani slovo :D. Hlídku zastupovala seržantka Angua (Ingrid Bolsø Berdal), a ač neměla moc prostoru ukázat své herecké umění, můžu říct, že typově odpovídá. Tím se ale dostáváme ke dvěma sporným postavám, a to Vetinarimu a jeho sekretáři Važuzlovi (Steve Pemberton). Tyhle dva já mám strašně ráda - to je myslím všeobecně známo. Steve Pemberton ani vzdáleně neodpovídal mým představám, ale postupem času jsem si na něj zvykla... no a tu lehkou zvrácenost, kterou té postavě přinesl, jsem si řádně vychutnala :). Charles Dance, to je jiný případ. Je správně majestátní i charismatický, má tu ironickou jiskru v očích... jen ta barva vlasů, že? :D No, smířila jsem se s tím a nelitovala jsem. Je skvělý. Samozřejmě se nabízí srovnání s Jeremy Ironsem, jenže to já nemůžu udělat... Nevěděla bych, pro koho se rozhodnout.

Going Postal - Richar Coyle a Claire Foy
A teď konečně ke dvojici hlavních protagonistů. Představitelku slečny Srdénkové oficiálně vyhlašuji za vůbec největší trefu do černého v celém filmu. Prostě neexistuje žena, která by pro tu roli byla přesnější. Claire Foy je ztělesněním této úžasné postavy (a to jiskření mezi ní a Coylem! :)). S Richardem Coylem jsem si nejprv nebyla úplně jistá, ale stačilo pár scén a totálně si mě získal... Tenhle člověk je nesmírně plný elánu, osobního kouzla, charismatu a nevím čeho všeho ještě, že dokázal bez problémů táhnout celý film. Byl prostě perfektní :-). Ona i ta postava je dokonalá a tady se skvěle povedl zachytit její vývoj - Vlahoš postupně získává výčitky svědomí, mění se, tak dlouho se připravuje na realizaci svého plánu útěku, až si zamiluje Poštu, ale přesto mu stále zůstává ten záblesk podvodnického uličnictví, které mu tolik sluší...

Nemám už asi další věci na srdci. Můžu vám jen říct, že to je krásný film, že zcela naplnil, ba dokonce překonal moje ohromná očekávání, a že vám ho upřímně doporučuju.

Hodnocení: 10/10

P.S. Chce-li někdo moje amatérské titulky, nad kterými jsem strávila několik posledních dní, aby si i moji méně jazykově nadaní blízcí mohli film užít, ráda je pošlu :).

P.P.S. Jako každý zcela nenasytný člověk, když dostanu něco skvělého, chci víc - proto by mi velkou radost udělalo, kdyby za A) natočili film se stejnou partou herců podle Making Money (přímo navazujícího na Poštu, kde se Vlahoš musí postarat o banku), nebo za B) kdyby Terry dopsal Paying Taxes (navazující na Prachy, kde se Vlahoš bude zabývat daněmi), ale vůbec největší radost by mi udělalo za C) oboje naráz :D. Mimochodem, zdá se, že Terry bojuje statečně a s úsměvem. Chtělo se mi brečet u té jeho rozkošné miniroličky tady v Poště... Přeju mu, aby mu bylo co nejdéle co nejlépe. Je mi z toho smutno, ale vytvořil něco úžasného - a tenhle film je jen jedním z těch malých důkazů, co to potvrzují :).

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ondrinen ondrinen | E-mail | 24. července 2010 v 14:31 | Reagovat

prosím o zaslání odkazů kde by se tohle dílko dalo ulovit. předem děkuji za odpověď
Ondra Č.

2 Pavel R. Pavel R. | E-mail | 28. července 2010 v 10:23 | Reagovat

Měl bych prozbu stejnou jen kde bych sehnal všechny jeho sfilmované knihy.

Pročítal ksem si tu články co tu jsou kolem Zeměplochy a koukám že jste tu taky dobře nadčení z jeho díla ;-)

3 Lúthien Lúthien | E-mail | Web | 28. července 2010 v 10:28 | Reagovat

Tenhle film je prostě vyjímečný!Vlahoš a Adoráta nemají chybu :-D Jsem vážně šťastná, že jsem na tenhle film narazila.

4 vetinary vetinary | 31. října 2010 v 14:52 | Reagovat

nevíte kde seženu ten ůžesnej soundtrack?? ani na youtube to nejni.. :(

5 Alex Alex | 6. listopadu 2010 v 10:16 | Reagovat

[4]: Bohužel, to nemám tušení :). Kdyby to někdo někde sehnal, dejte vědět ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama