Těžké melodično (Soul Music)

3. ledna 2010 v 15:26 | Alex |  Seriály
* (1996), Velká Británie/Španělsko

Naprosto fantastická sedmidílná adaptace stejnojmenné Pratchettovy knihy (ehm... další do seznamu knih, které si musím nutně přečíst? :D). Tohle bylo zase jednou něco! :-)

1. díl

Děj: Mladý bard Imp y Cilin (hlas: Andy Hockley) po hádce s otcem vyráží do Ankh-Morporku pouze se svou harfou. Dá se dohromady s trpaslíkem Zlotou Zlotassonem a trollem Permem. Nemají dost peněz, aby je přijali do Cechu hudebníků, proto se rozhodnou hrát načerno, aby si něco vydělali. Smrť (hlas: Christopher Lee) zatím hledá možnost, jak zapomenout některé věci, co ho tíží (pomatuje si totiž úplně všechno), a neplní tím pádem své povinnosti. K tomu, aby ho dočasně zastoupila, je povolána jeho vnučka Zuzanka (hlas: Debra Gillett), která nedávno přišla o rodiče a kterou zoufale nebaví být ve škole...

Můj názor: Zahájení to bylo pěkné, vtipné a celkově velmi svižné. Můžu říct, že i docela napínavé. Mnohokrát jsem se za tu necelou půlhodinku zasmála nahlas. A ta animace! Proti té žalostné ve Wyrd Sisters to je úplná nádhera! Jasně, je to trochu amatérská animace, ale to nevadí. Mimochodem Christopher Lee má stejně nejlepší hlas, aby daboval Smrtě! :-)

2. díl

Děj: Zuzanka se dozvídá, co obnáší její nové povinnosti, a musí si dojít pro několik lidí. Jedním z nich má být i Imp y Cilin, který právě hraje se svými společníky u Prokopnutého Bubnu. Něco se však stane a Impův život je zachráněn. Jeho podivná kytara ho ovládá a on hraje jako nikdy. Všichni včetně zrovna přítomného Knihovníka Neviditelné university jsou z této nové hudby nadšení. Knihovník na universitě nadchne pro hudbu i nejvyšší mágy kromě arcikancléře Vzoromila Výsměška (hlas: Graham Crowden). Smrť zatím zkouší první možnost, jak zapomenout. Vstupuje do klačské cizinecké legie...

Můj názor: Tenhle díl byl moc hezký. Vtipný a veselý, a přitom docela napínavý :-). Příběh se mi strašně líbí...

3. díl

Děj: Zuzanka pátrá po tom, co Impovi, který si teď říká Buddy, zachránilo život. Vrací se do minulosti, aby se poradila se svým dědečkem, a vidí věci, které ji přimějí k rozhodnutí, že jako nový Smrť bude zachraňovat životy dobrých lidí. Dále zjišťuje, že Buddyho ovládla hudba, která ho v blízké době zabije, pokud s tím Zuzanka něco neudělá. Smrť v cizinecké legii nenachází kýžené zapomnění... K Buddyho kapele se dočasně přidává Knihovník.

Můj názor: Tak tenhle díl byl fantastický :D. Zuzančina konfrontace se Smrtěm a vlastními rodiči v minulosti byla skvělá. Kapela, jejíž členové si dávají umělecká jména a hledají název pro skupinu, taky neměla chybu. Objevil se i Kolík Aťsepicnu! A co bylo nejlepší? Smrť nudící se v cizinecké legii, již dva dny zahrabaný za trest po krk v písku na sluníčku :D. "Měl bys být napůl šílený. Měl bys trpět!" "Pomoc, pomoc... pomoc."

4. díl

Děj: Sláva Buddyho a jeho skupiny roste. Zuzanka ho stále zachraňuje před nebezpečím a varuje ho, aby se zbavil svého nástroje včas. To ale Buddy neudělá. Jejich manažer Kolík jim navíc zařídí velké vystoupení v podniku mafiána Chrysoprase a následně i turné po okolních městech. Buddy si ale myslí, že muzika by měla být zadarmo, a vynutí si, že po návratu uspořádají zdarma megakoncert. Mágové z neviditelné university se bouří proti konvencím a hlavně proti konzervativnímu arcikancléři. Smrť zatím zkouší další možnost jak zapomenout - požít velké množství alkoholu...

Můj názor: Další perfektní díl. Vážně skvělé! No a mágové, kteří si vyrábějí kožené hábity a pobíjí si je cvočky, gelují si vlasy, vymalovávají si pokoje na černo a podobně... to se prostě musí vidět :D.

5. díl

Děj: Skupina s Kameny vyráží na turné a Zuzanka opět chrání Buddyho. Poté se setká s arcikancléřem, který ji, jakožto současného Smrtě, rituálně přivolal. Pak se znovu dostává do minulosti - tentokrát ke dni, kdy zemřeli její rodiče... Opilý Smrť se mezitím seznámí s ankh-morporskými bezdomovci. Věrný sluha Albert se vydává ho hledat do světa smrtelníků, samotnému mu ale zbývá jen několik dnů života - musí tedy svého pána najít hodně rychle...

Můj názor: Díl od dílu je to lepší a lepší, čím dál zajímavější. Navíc pořád stejně chytré a vtipné. No a jen Smrť může produkovat ty nejlepší a zároveň i nejdojemnější hlášky. Jeho konfrontace se Zuzankou na útesu byla vážně úžasná. "Jen lidé mohou dát život..."

6. díl

Děj: Turné pokračuje dobře - davy po Buddyho skupině šílí. Skupina se poté vrací do Ankh-Morporku, kde je čeká zatím největší koncert (ale také trable s Cechem hudebníků). Albert hledající Smrtě nešťastnou náhodou rozbije vlastní hodiny a hledání tedy zbývá už jen na Krysího Smrtě a havrana. Zuzanka se rozhodne jednat. Všichni, včetně arcikancléře Neviditelné university (ostatní mágové mají domácí vězení) a Smrtě, se vydávají na koncert Skupiny s Kameny...

Můj názor: No, nemám slov. "We are more famous than cheeses!" (Jo, zní to dokonce skoro stejně jako Jesus :D :D).

7. díl

Děj: Skupina slaví nebývalý úspěch, ale Buddy má najednou potřebu zmizet... Proto spolu s osobním strážcem Asfaltem (hlas: Bernard Wrigley), ostatními členy skupiny a veškerými utrženými penězi utíkají z města. Jenže některé peníze patří i Chrysoprasovi (a taky Kolíkovi) a tomu se utéct nedá. Navíc je pronásledují lidé z Cechu hudebníků. Za nimi vyráží Zuzanka odhodlaná zachránit Buddymu život. A v závěsu za svou vnučkou je i Smrť, který se konečně rozhodl vrátit ke svým povinnostem, a ostatní má v plánu dohonit na podivném stroji (ne nepodobném motorce), který z neznámého důvodu sestrojil Knihovník. Vše vrcholí na místě, kde zemřeli Zuzančini rodiče - historie se totiž nesmírně ráda opakuje...

Můj názor: Konec byl jedním slovem krásný. A docela dojemný. Každopádně to byla síla :-).

Tak a teď zase něco obecně :-). Žádný příběh z dílny Terryho Pratchetta není špatný, tenhle ale určitě patří k těm nejlepším. Předlohu jsem sice nečetla, ale pokud mohu věřit těm co ano, je tenhle seriál v podstatě jejím úplně přesným přepisem.

Tohle dílko se zaměřuje na oblast hudby - především vzniku a vývoje rocku (můžeme vidět jasné odkazy na Elvise, nebo třeba The Beatles - na ty hlavně, v celém rozsahu historie této slavné skupiny). Do toho se promítá linie Zuzanky a hlavně jejího dědečka Smrtě, který se vyrovnává s tím, že si dle svých povinností musel přijít pro svou adoptivní dceru Ysabell a jejího manžela Morta. Zkrátka příběh je jako obvykle dost komplikovaný, ale naprosto skvělý... Navíc se povedlo do něj procpat opravdu hodně vtipů, takže nuda rozhodně nehrozila.

Nejlepší díl? Tak to se vážně rozhoduje velmi těžko. Strašně se mi líbil třetí díl, když byl Smrť v klačské cizinecké legii, ale závěrečný sedmý díl mu dost konkuruje :-).

Seriál natočil Jean Flynn a myslím, že si ani před skalními Pratchettovými fanoušky neudělal ostudu. Animace je, jak už jsem říkala, slušná. Jo, mohla být hezčí, ale umím si představit, že finanční prostředky byly dost omezené. Oproti Soudným sestrám je to animace vskutku kouzelná :-).

Hudba byla taky moc pěkná (Phil Bush a Keith Hopwood).

Postavy ani špatné být nemohly, že? :D Samozřejmě na celé čáře vítězí pravděpodobně nejgeniálnější a prostě nejlepší zeměplošská postava - Smrť. Všechny jsou ale skvělé. No a dabing je taky perfektní. Nádherný hlas Christophera Lee prostě ke Smrťovi už tak nějak patří :-).

No, bylo to opravdu krásné. Všem fanouškům upřímně doporučuju. Tohle zkrátka můžou trumfnout jen ty filmy hrané :-).

Hodnocení: 9/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | Web | 3. ledna 2010 v 16:27 | Reagovat

Ahoj ! Tak tohle vypadá parádně. Mimochodem o vánocích jsem viděla divadelní adaptaci Maškarády. A byla to pecka ...

2 Alex Alex | 3. ledna 2010 v 16:32 | Reagovat

[1]: Jo, já vím... Taky jsem to viděla, už si sháním lístky na živé vystoupení :-D

3 Lady Delete Lady Delete | Web | 3. ledna 2010 v 16:48 | Reagovat

Jee, to jsem nahodou cetla :-D
Zatim jsem to sice nevidela, ale nejake takove obrazky jsem videla na DA :)
Ale videla jsem Lehke fantasticno :)

[2]: Ja to chci taky nekdy videt, ale z Ostravy to mam daleko :/

4 Jill SB Jill SB | Web | 3. ledna 2010 v 18:44 | Reagovat

To jsem četla, chachá:D Perfektní a dokonce jsem viděla i první díl, tím jsem ale bohužel skončila. někdy to musím zkouknout celé...

5 Petra Petra | Web | 3. ledna 2010 v 20:32 | Reagovat

To neznám :-D

6 Dobi Dobi | 20. září 2011 v 13:23 | Reagovat

Ahoj zeměplocbu uplně miluju...dalo by se to někde sehnat, nebo stáhnout?

7 Alex Alex | 22. září 2011 v 20:36 | Reagovat

[6]: Zkus to na uloz.to :). Tam jsem to myslím našla já.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama