close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Dexter (Dexter) - 4. série

15. prosince 2009 v 19:43 | Alex |  Seriály
* (2009), USA

Čtvrtá série Dextera byla "překvapivě" výborná. Těžko se mi ale hodnotí, protože jsem ji sledovala jinak než předchozí tři, které jsem zkoukla vcelku během pár týdnů. Tohle bylo jiné. Na každý díl se muselo čekat, napětí se stupňovalo... Sama jsem nedokázala určit, zda byla tahle série hodná té 1. a 3., které já osobně považuju za nejlepší, a tak jsem to prokonzultovala s mamčou. No a vyšlo mi z toho velmi zajímavé zjištění: čtyřka se skutečně může rovnat předchozím sériím, a to hned z několika důvodů (příběh dostává nové rozměry; každý týden jsem sledovala už v pondělí nový díl, protože jsem byla nehorázně napjatá; ostatní nadšenci u nejnapínavějších dílů vytvořili titulky už v neděli - takže ne jen mě to zajímalo; celkově to mělo grády a konec... konec byl to nejdrsnější, co jsem zatím v Dexterovi viděla, a to je sakra co říct).


Dexter Morgan (Michael C. Hall) se definitivně stává otcem rodiny. Se ženou Ritou (Julie Benz) vychovává tři děti: maličkého synka Harrisona, Codyho (Preston Bailey) a Astor (Christina Robinson). Už to samo o sobě ho velmi vyčerpává, přičemž s rodinou následuje série dalších trablů. Na scéně se navíc objevuje nový sériový vrah, "Trinity" (John Lithgow), a vypadá to, že mu bude opravdu silným protivníkem. Zdá se však, že má Trinity perfektní rodinu, a Dex si myslí, že by se od něj mohl něco přiučit. Nic ale není, jak se zdá. K tomu všemu přijíždí zpět do Miami Frank Lundy (Keith Carradine), který odešel do penze, ale přesto chce dokončit nevyřešený případ - Trinityho...

Příběh je skvělý. Jak jsem říkala, dostává nové rozměry a ubírá se neprozkoumanými směry. Knížky by nikdy nemohly dojít takové dokonalosti, protože se zabývají pouze Dexterem a ne osudy lidí v jeho okolí, čímž přicházejí o většinu zajímavých historek. Vývoj mnoha vztahů se během série mění a zamotává. Přicházejí nové - často překvapivé, obnovují se staré.

Do toho všeho nesmírně napínavá detektivní zápletka s totálně šokujícím rozuzlením, která se odkrývá jen pomalu a obezřetně, přesto dokáže udržet divákovu pozornost natolik, že je schopný celý týden myslet na její pokračování, než se mu dostane nového dílu. Nejednou jsem se křečovitě držela sedačky a říkala si: "Sakra, co teď budou dělat?" popřípadě "Sakra, tohle se přece nesmí stát!" Tentokrát v tom zase bylo strašně moc emocí a nevěřím, že kohokoliv, kdo si už jednou zamiloval dexterovský příběh, by mohly nechat chladným. Já osobně jsem všechno strašně prožívala (jak je pro mě ostatně příznačné :D) se svými oblíbenými hrdiny - plakala jsem s Deb, smála se s Vincem, fandila Dexovi (i když je to pěknej trouba, co si budem povídat - to, co předvedl v téhle sérii je jedním slovem neomluvitelné!). Ale je to prostě Dexter, a kdyby to nebylo tak, jak to nakonec skončilo, řekli bychom si, že scénáristé změkli (což po posledním díle nemůže nikdo ani slovem naznačit!).


Scénáristé jsou prostě úžasní. Vážně neumím vyjádřit svůj obdiv k nim, odvádějí neuvěřitelně dobrou práci. Pořád to má styl, pořád to má napětí. Třeba ve Slack Tide se objevila vedlejší zápletka, kterou bych čekala daleko, daleko dřív než "až" ve čtvrté sérii. Prostě netřeba dalšího komentáře. Jsou to lidé na svém místě.

Musím zmínit hudbu. Ano, já pochopitelně miluju ty staré motivy, ale Daniel Licht dokázal stvořit mnoho nových, přinejmenším stejně skvělých. Byla radost dívat se na něco podkresleného tak pěknou hudbou a i ta má nezastupitelnou roli v gradaci napětí či vyvolání dojetí.

Herci a postavy jsou hned za scénářem to nejlepší, co může seriál nabídnout. Dexter se zase posouvá o kus dál k lidskosti, což vlastně není na škodu, když se nad tím zamyslíme. Michael C. Hall je herec, kterému vyloženě sluší záporné role, nebo aspoň trochu záporné (viděli jsme v Gamerovi) - on je prostě skvělý! A i když ho nejspíš už napořád budu mít zafixovaného jako Dextera, ráda bych ho viděla i v jiných rolích. Jennifer Carpenter je ve své roli také výborná, to ale snad nikoho nepřekvapilo, ne? Deb řeší obvyklé potíže související především s osamělostí a hroznou smůlou. Té postavy je mi upřímně líto a doufám, že jí to snad jednou vyjde. V průběhu série se stala mou nejoblíbenější postavou hned po Dexovi.

Rita je stále stejně křehká žena, s kterou ale bůhvíproč strašně sympatizuju. Malý Harrison je rozkošné a roztomilé dítě (brečící okamžitě, jakmile na Dexův dům konečně padne klid). No a ostatní děcka strašně vyrostla. Všimli jste si? :-)

Co se policejního týmu týká, tak to je osvědčená klasika - tedy skvělé trio Vince-Angel-Laguerta (přičemž Angel a Laguerta dostali tentokrát hodně, opravdu hodně prostoru jen sami pro sebe). O Quinnovi (Desmond Harrington) jsem se v průběhu série vyjadřovala velmi nepěkně a střídavě jsem si přála, aby ho Dex přikurtoval na svůj stůl nebo aspoň poslal někam (což se, přiznávám, párkrát povedlo). Jo, Quinn mi vážně lezl na nervy. Co bylo ale ještě horší, byla Christine (Courtney Ford). Ale jsou i horší věci - a z těch vám někdy i běhá mráz po zádech. Ano, myslím samotného Trinityho. John Lithgow hraje tak neskutečně hnusného hajzla, že mi z něj občas fakt nebylo dobře. Jo, od první série konečně někdo, kdo je Dexovi důstojným protivníkem, i když to tak možná na začátku nevypadá. Ostatně celá Trinityho rodina byla dost zajímavá. Jeho ženě jsem se divila, jenže to bylo zas až bolestně reálné. To jen o reálnosti toho sympaťáka Jonaha (Brando Eaton) bych měla pochybnosti - mám totiž dojem, že by byl úplně stejně mimo jako jeho matka.

Další série? Dexter opět v nové roli? Jestli vznikne, myslím, že se máme na co těšit. Pokud jsem po závěru jedničky říkala, že bude zajímavé, co se vyklube z Doakese, tak tady mohu říct to samé o Quinnovi...

Jinak to byla série velkých ztrát. Přinejmenším pro mě (hhh... Amíci už se na netu bouří nad tím anti-happyendem :D... tak asi ne jen pro mě). Nebudu spoilerovat, přece jen mnoho lidí ještě "neví". Proto řeknu jen: budou mi chybět (a to dokonce i ti, na něž jsem v průběhu sledování tolik nadávala... teda až na jednoho, ale o tom až jindy :-)).

Co říct víc? Vřele doporučuju. Snad ještě ani jedna z těch předešlých sérií mě nedostala tak moc. Dexter nesešel ze správné cesty - aspoň v mých očích ne...

Hodnocení: 10/10

| 1. SÉRIE | 2. SÉRIE | 3. SÉRIE | 4. SÉRIE |
Další články: Soundtrack, Knižní předloha
Epizody: | 4x01 | 4x02 | 4x03 | 4x04 | 4x05 | 4x06 | 4x07 | 4x08 | 4x09 | 4x10 | 4x11 | 4x12 |
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 19. prosince 2009 v 17:19 | Reagovat

Já osobně sleduji Dextera s týdenní prolukou už od 2. série, takže snad mohu porovnávat. Tato série je podle mě lepší než 3., které podle mě něco chybělo.

2 Ferrity Ferrity | Web | 29. ledna 2010 v 12:34 | Reagovat

Ano, souhlasím, Dexter byl letos vážně dokonalý- se závěrem beroucím dech a mně osobně i vítr z plachet, protože jsem to nečekala. A když mi to došlo, tak jsem se málem modlila, aby to nebyla pravda. Dívala jsem se na tvůj přehled seriálů a pokud bys chtěla nějaký doporučit, navrhuju ti One Tree Hill. Spolu s Dexterem a seriálem Supernatural patří mezi ty nej seriály, snad i nejlepší je.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama