close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

R.U.R. (Karel Čapek)

21. září 2009 v 13:50 | Alex |  Povinná a doporučená literatura

* (1920)

Rossum's Universal Robots. Výborná divadelní hra, zřejmě první české vědeckofantastické drama.

Děj:

Helena Gloryová přijíždí na Rossumův ostrov, kde stojí továrna na roboty, a chce dosáhnout jejich zrovnoprávnění s lidmi. Nakonec se ale provdá za ředitele továrny, Domina, a zůstává na ostrově. Po deseti letech roboti zorganizují vzpouru proti lidstvu, které díky tomu, že obstarávali veškerou práci, zlenivělo a ztratilo schopnost reprodukce. Helena touží po návratu k přirozenému životu a spálí výrobní postup ke konstruování robotů. Lidstvo je vyhlazeno a posledním člověkem na zemi je stavitel Alquist, kterého roboti ušetřili, protože jediný stále pracoval rukama. Nutí ho, aby sestavil nový postup k výrobě, to však nedokáže. Roboti jsou tedy také odsouzeni k zániku. Alquist ale zjišťuje, že se u dvou robotů, Heleny a Prima, vyvinul lidský cit, čímž se z nich stali lidé, a vidí v nich nového Adama a Evu.

Můj názor:

První hra, kterou jsem od Čapka přečetla. Když už na nic, alespoň na něj může být náš národ skutečně hrdý. Jeho vizionářská díla jsou naprosto skvělá. R.U.R. je hrou, v níž bylo poprvé na světě použito Naše slovo "robot". Přečetla jsem ji doslova jedním dechem - je napínavá, napsaná krásným stylem (vážně bych ji chtěla vidět hranou). Je v ní shromážděno množství zamyšleníhodných myšlenek. Toto Čapkovo varování před nadužíváním moderní techniky vyslovené na počátku minulého století je zkrátka úžasné :-). Určitě doporučuji k přečtení všem...

Hodnocení: 9/10

Další knihy autora: Bílá nemoc, Matka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jilly Jilly | Web | 21. září 2009 v 16:05 | Reagovat

Páni!!! Do těď jsem nevěděla o čem je R.U.R. a to jsem polykač knih! Už vím co přečtu dál v povinné četbě:D Děkuju za tip..

2 kokot kokot | 7. března 2017 v 21:34 | Reagovat

[:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-! kkk :-!  :-!  :-!  :-!  :-|  :-|  :-P  :-P  :-P  :-?  :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama