close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Piráti na vlnách (The Boat That Rocked)

1. září 2009 v 11:36 | Alex |  Recenze: filmy roku 2009

* (2009), Velká Británie/Německo/USA/Francie

Film naplněný tak obrovským pozitivním nábojem, že mi neskutečně zlepšil náladu dokonce i pro dnešní kritický první školní den. Pro mě jednoznačně nejlepší film letošního léta a nádherné rozloučení s prázdninami...


Děj se odehrává v roce 1966 v Británii, kdy byly v rádiích vysílány pouze tři čtvrtě hodiny populární hudby denně. Nespokojení dýdžejové se proti tomu rozhodli bojovat pomocí pirátských rádií vysílaných z lodí. Tato rádia měla velkou oblibu mezi veřejností, "konzervativní" politici se však stavěli proti nim. Film vypráví o lodi Rádia Rock...

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi byl výborně poskládaný a řítil se kupředu nebezpečnou rychlostí. 129 minut uteklo jako voda a od začátku do konce nebyl čas si vydechnout. Film je plný komických situací, jsou v něm ale i vážnější momenty, které se s těmi veselými skvěle vyvažují. Všechno korunuje dost nečekaný vývoj příběhu, především pak závěrečná sekvence a dokonalé finále. Samozřejmě se nedá očekávat nějaká větší intelektuální zátěž, ale to by od nich snad ani nikdo nechtěl. Naopak se jedná o prvotřídní zábavu s mnoha silnými chvílemi a opravdu výbornými vtipy a hláškami.

Režisér Richard Curtis mě okouzlil už Láskou nebeskou, a tak jako je ona filmem vánočním, Piráti na vlnách jsou "letním" se vším všudy a v tom nejlepším slova smyslu - a podobně jako byla loni Mamma Mia!, jsou i oni doslova napěchovaní dobrou náladou, kterou s radostí přenášejí na diváky.

Moc se mi líbila práce s kamerou, různé typy prostřihů, které mají na uvolněné atmosféře jistě také podíl. Hudební doprovod byl nepřekonatelný - celý film podporovala nadupaná rocková muzika ze 60. let. Ocenila bych hlavně to, že při výběru písní se tvůrci zaměřili spíše na ty méně známé, ač pěkné (až tedy na pár těch notoricky známých písniček, které ve filmu chybět nemohly).

Postavy jsou fantastické, všechny nějakým způsobem šáhlé... Někdo tvrdí, že nám je tvůrci ani neumožnili poznat, ale věřte, že to vůbec nevadí a podrobné poznávání by film pouze zdržovalo. Tady stačí vědět něco málo o charakterech jednotlivých postaviček, jinak sledujeme skvěle se doplňující tým. Obsazení je vynikající. Herci ze sebe vydali to nejlepší a opravdu bylo znát, že si natáčení užívali. Ve filmu můžete vidět: jako kapitána lodi Quentina úžasného Billa Nighyho v roli připomínající jeho šíleného rockera z Lásky nebeské, v rolích dýdžejů Philipa Seymoura Hoffmana, Nicka Frosta, Rhyse Ifanse, Rhyse Darbyho, Toma Brookea, Chrise O'Dowda, Toma Wisdoma, Willa Adamsdalea a Ralpha Browna, lesbickou kuchařku (= jedinou ženu na lodi) si zahrála Katherine Parkinson, mladíka, který je poslán na palubu svou matkou (Emma Thompson), protože ho vyhodili ze školy, hraje Tom Sturridge a na straně těch, co se zasazují o zakázání vysílání stojí Kenneth Branagh a Jack Davenport.

Piráty na vlnách můžu jenom doporučit, obzvlášť dokud je ještě léto. Já osobně jsem je určitě neviděla naposled. Kino se vyplatí (ke konci jsou tam moc pěkné akční pasáže, které na velkém plátně vyniknou, ostatně stejně jako celý rozzářený film). Nemůžu si pomoct, hodnotit to menším číslem by bylo proti mému svědomí - z toho filmu se dá vyloženě čerpat pozitivní energie :).

Hodnocení: 9/10

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jilly Jilly | Web | 1. září 2009 v 15:05 | Reagovat

Krásně napsané, zrovna se na to chystám. :-) Miluju takovéhle filmy. Navíc se naše škola překonala a zítra nás v rámci slavnostního zahájení bere na Máj. Naše škola si vždycky vybírá naprosto nepochopitelné snímky pro středoškoláky. Minule nás vzali na Karamazovi a před Vánocema na německý Plechový bubínek...některé věci prostě nepochopím..:-p

2 Alex Alex | Web | 1. září 2009 v 15:12 | Reagovat

[1]: Brácha byl na Máji taky se školou (v devítce) - já ho neviděla, ale učitelé pak prý říkali, že by se tvůrci měli za tohle porno stydět :D. Takže si myslím, že si to třeba i docela užijete :-P. My s gymplem na žádným filmu za celý tři roky nebyli.

3 Mima Mima | Web | 1. září 2009 v 19:22 | Reagovat

Už sa teším, kedy to dojde aj k nám, malo by sa to stať koncom septembra:) Veď už som si aj hovorila, kde je tohtoročná Mamma Mia!

4 K K | Web | 2. října 2009 v 20:01 | Reagovat

Aaaaah! Práve Piráti ma dostali k hudbe 60-tych rokov a k tomu, aby som, si do izby presťahovala gramofón xD Miljuem Nicka Frosta!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama