close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Duel Frost/Nixon (Duel Frost/Nixon)

20. září 2009 v 16:04 | Alex

* (2008), USA/Velká Británie/Francie

Film o... jednom rozhovoru. No to musí být nuda, napadlo vás? Jenže opak je pravdou :-).


Richard Nixon (Frank Langella), bývalý americký prezident, který odstoupil z funkce kvůli aféře Watergate, se ke své účasti na ní nikdy veřejně nepřiznal, natož aby se omluvil. Po letech se podařilo britskému moderátorovi doposud spíše lehčích pořadů, Davidu Frostovi (Michael Sheen), získat s Nixonem interview. Rozhodne se z Nixona doznání dostat. Nixon ale v žádném případě není lehký protivník a po řečnické stránce Frosta značně převyšuje...

O aféře Watergate jsem měla do zhlédnutí jen mlhavou povědomost, pro Američany je to ale stále ožehavý a boletivý kousek historie. Postavit film na slovním "duelu" sympatického, ale proti protivníkovi téměř bezbraného Frosta (kterému nelze nefandit :-)) a výmluvného Nixona, který by přesvědčil o své nevinně snad i ty nebohé odposlouchávané demokraty, to byl skutečně skvělý nápad. A ukázalo se, že i novinářský rozhovor tohohle typu (a film o jeho získání, připravování a provedení) může být zajímavý, chytlavý a dokonce napínavý.

Duel prostě šlape, má spád a stále je na co se dívat i o čem přemýšlet. Přestože ve filmu nejsou hluchá místa, víc jak dvouhodinová stopáž je však přece jen trochu přetažená.

Režisér Ron Howard vytvořil snímek hodný zhlédnutí, dokonce se odvažuji tvrdit, že i několikerého. A v podstatě se ani nedivím těm pěti Oscarovým nominacím (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli - Frank Langella, střih, adaptovaný scénář), i když se pochoptelně nejedná o film dokonalý. Hudba Hanse Zimmera je také pěkná, i když nijak zvláštní.

Hlavní zásluhu na kvalitách filmu mají oba představitelé hlavních rolí, kterým jsem věřila doslova každé slovo a kteří do svých rolí vložili hodně emocí (tedy především úžasný Frank Langella). Líbily se mi týmy poradců obou pánů, které se při každé Frostově otázce a Nixonově odpovědi buď radovali, nebo si rvali vlasy :-). Vidět mezi nimi můžete Kevina Bacona, Matthewa Macfadyena (tihle dva se mi ve svých rolích obzvlášť líbili), Sama Rockwella, Olivera Platta, Rebeccu Hall, Kate Jennings Grant a další...

Duel Frost/Nixon se mi moc líbil a dívalo se na něj opravdu moc dobře, nejlepší film minulého roku to však pochopitelně není. Zhlédnutí ale vřele doporučuju :-).

Hodnocení: 8/10

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mima Mima | Web | 20. září 2009 v 18:44 | Reagovat

Tu by asi bolo treba mať znalosti, čo? Lebo vyzerá to veľmi zaujímavo, toľko oscarových nominácií, herecké obsadenie a hudba od môjho obľúbenca...:)

2 Alex Alex | Web | 20. září 2009 v 20:56 | Reagovat

[1]: Ne, nijak hluboké znalosti nejsou potřeba - všechno důležité ti z děje dojde (i když aspoň si v kostce přečíst, o co jde ve Watergate, určitě nezaškodí :-)).

3 Jilly Jilly | Web | 21. září 2009 v 15:58 | Reagovat

Zatím jsem to neviděla,ale jsem na to dost zvědavá. Diskuze jsou moje parketa:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama