Soudné sestry (Wyrd Sisters)

30. srpna 2009 v 20:47 | Alex |  Seriály
* (1996), Velká Británie

Další adaptace díla Terryho Pratchetta - tentokrát dvoudílná, animovaná verze Soudných sester. Bohužel ne až tak vydařená...


Příběh se odehrává v království Lancre. Vévoda Felmet zabije krále Verence, aby ho nahradil, k čemuž ho donutila jeho zvrácená žena (hlas: Eleanor Bron). Z hradu je ale zachráněn malý Verencův syn, který je svěřen třem čarodějkám - Magrátě Česnekové (hlas: Jane Horrocks), bábi Zlopočasné (hlas: Annette Crosbie) a stařence Oggové (hlas: June Whitfield). Ty protentokrát poruší zásadu o nevměšování se do politických záležitostí, protože lady Felmetová čarodějky nenávidí a nejraději by je viděla mrtvé a nový vládce se o svou zemi nestará, jak by si zasloužila, a rozhodnou se jednat... Do příběhu jsou zamotaní i králův šašek (hlas: Les Dennis), kočovní herci a Smrť (hlas: Christopher Lee).

Soudné sestry jsou výborná látka ke zpracování, už jen jejich macbetovským tématem. Předlohu jsem četla a dokonce jsem dvakrát, z toho jednou naživo, viděla českou divadelní adaptaci Divadla v Dlouhé (= nejlepší divadelní představení mého života, o němž navíc prý i sám Terry řekl, že je to nejlepší divadelní adaptace jeho díla na světě :-) - upřímně doporučuju). Bohužel se tenhle film nedá srovnat ani s jedním z toho. Není to podáním příběhu, scénář si koneckonců napsal Terry sám. Spíš příšernou a neskutečně amatérskou animací, která v některých chvílích opravdu kazí dojem - katastrofální je podoba většiny postav, dokonce i pozadí.

Jinak je příběh vtipný (i když vtípků mohlo být trošičku víc) a v podstatě velmi přesně kopírující knihu. Většinou nikde nevázne. Délka je tentokrát v součtu pouze 140 minut. Za seriálem stojí Jean Flynn.

Postavy jsou pochopitelně skvělé, jen jsem si většinu z nich představovala o dost jinak (obzvlášť animované, což skýtá velké možnosti, že?). Třeba lady Felmet, charakterem ne nepodobná lady Macbeth, je naprosto mimo mou představu :-). Čarodějky ale celkem ujdou, stejně jako šašek nebo třeba Vínozpěv. Všechno nakonec zachraňoval výborný Smrť s tím úžasným Hlasem a oproti ostatním i skvělou animací, ovšem bylo ho ve filmu zoufale málo. A když říkám zoufale, skutečně myslím zoufale :D.

Navzdory všemu nemůžu Wyrd Sisters ztrhat, přece jen je to Pratchett a bavila jsem se dobře. Mrzí mě jen nevyužitý potenciál. Fanouškům tedy doporučuju. Moc bych chtěla vidět ještě adaptaci Soul Music - s "tímhle fiaskem" se totiž prý srovnávat vůbec nedá :-)...

Hodnocení: 7/10

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jilly Jilly | Web | 1. září 2009 v 15:06 | Reagovat

Stejně bych se na to ráda podívala, ale viděla jsem část Těžkého melodična a je určitě  lepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama