Barva Kouzel (Terry Pratchett's The Colour of Magic)

18. srpna 2009 v 21:31 | Alex |  Recenze: filmy roku 2008

* (2008), Velká Británie

Tak jsem právě viděla druhý zeměplošský film - adaptaci Barvy kouzel a Lehkého fantastična, a jsem vskutku okouzlená... To bylo něco.


Mrakoplaš (David Jason) se považuje za mága, ovšem je takřka neschopný. Zná totiž pouze jediné zaklínadlo a ani neví, k čemu slouží. Do Ankh-Morporku přijíždí vůbec první zeměplošský turista, Dvoukvítek (Sean Astin), se svým podivuhodným zavazadlem. Dvoukvítek se s Mrakoplašem ihned seznámí a chce, aby se mág stal jeho průvodcem. Mrakoplaš se mu pokusí utéct s odměnou, kterou mu dal důvěřivý turista předem, ale je chycen a samotný Patricij (Jeremy Irons) Ankh-Morporku mu pak důrazně doporučí, aby dohlédl na to, že se Dvoukvítkovi nic nestane a bude se mu jeho návštěva nevětšího zeměplošského města líbit. Jenže brzy se celá věc zvrtne a Mrakoplaš s Dvoukvítkem se dostávají do nebezpečnějších a nebezpečnějších dobrodružství. Nakonec možná bude spočívat osud celé Zeměplochy na Mrakoplašových ustrašených ramenou...

Nejspíš jsem se u Barvy kouzel nezasmála tolik jako u Hogfathera, což je možná způsobeno tím, že nemám ráda Mrakoplaše (a žiju s tímhle škraloupem v našem vesmíru asi jediná :D). V Zeměploše se totiž moje sympatie rovnoměrně přelívají mezi Vetinariho, Elánia, Smrtě a příležitostně Vlahoše a na zbabělce Mrakoplaše, který miluje brambory připravované na všechny způsoby a neustále před něčím utíká, se nikdy jaksi nedostalo :D. Kvůli jeho zobrazení zde bych ale snad i byla schopná si ho oblíbit :). Přesto je film velmi vtipný a rozhodně jsem se nenudila.

Viditelně na něj tvůrci získali a hlavně vynaložili mnohem více peněz. Tohle už skoro přestává být televizním filmem. Některými záběry se dá Barva kouzel srovnat třeba s takovým velikánem, jako je Pán prstenů. Triky jsou také o poznání lepší, a to už minule byly skvělé.

Co se příběhu týká, řekla bych, že se opět hodně drží předlohy, ač tu jsem tentokrát nečetla. Skloubením obou knih vznikl ucelený příběh, takže to byl určitě také chytrý tah. Opět je adaptace rozdělená na dva hodinu a půl dlouhé díly. Oba se nesou v příjemném, dobrodružném duchu, ale druhý se mi z nějakého důvodu líbil víc než první.

Vadim Jean ani napodruhé nezklamal. Fantastický byl tentokrát hudební doprovod (David A. Hughes, Paul E. Francis).

Postavy jsou pochopitelně úžasné, ovšem nezůstávají za nimi pozadu ani (už zase) perfektně vybraní herci. Když jsem viděla, jak si Irons poradil s Vetinarim, byla jsem si jistá, že pokud bych stála, podlomila by se mi kolena :D (a to si stále nemyslím, že by Irons byl zrovna ten nejvhodnější typ). Já tu postavu totálně zbožňuju a i tyhle dvě krátké scény by stačily, abych byla v dobré náladě celý den :). Opomenut nezůstal ani Patricijův drahocenný pejsek. (Osobně jsem převelice zvědavá, jak si s touhle rolí poradí v Zaslané poště Charles Dance, jelikož to už nebudou "jen" dvě scény - jak pevně doufám, Vlahošův anděl dostane hodně prostoru ;-).)

Mrakoplaše jsem si sice vždycky představovala mladšího, ale tahle verze mi celkem dobře vyhovovala. Naprosto mě oslnilo zobrazení Dvoukvítka. Banda mágů v čele se zloduchem Trymonem (Tim Curry) byla fajn, ovšem kam se Trymon hrabe na démonického Warrenova Časnačaje z Hogfathera. Moc se mi líbil orangutanovitý Knihovník (Nicholas Tennant). Smrťova dokonalost se ani popisovat nedá, tentokrát byl navíc opatřen úchvatným hlasem Christophera Lee. No a konečně Barbar Cohen (David Bradley) mě taky dostal do kolen. Na něj se prostě podíváte a jediné, co vám prolítne hlavou je: "Vždyť je to Cohen!" Neumím si představit, že by mohl vypadat přesněji... To prostě nejde :). Zavazadlo je také nepopsatelně Zavazadlové. A sám Velký Terry otevírající a uzavírající příběh dokáže potěšit.

Pro fanoušky Pratchetta je tenhle film samozřejmě povinnost. Mě totálně dostal závěr (protože jak říkám, předlohu jsem nečetla). Vůbec jsem nečekala, že se ze smrtící hvězdy vyklube tohle a to bylo něco tak nádherného, že jsem jen s otevřenou pusou zírala na obrazovku a zapomínala dýchat.

Nemůžu říct, že by se mi Barva kouzel líbila nějak obzvlášť víc než Otec prasátek, ovšem dojala mě takovým způsobem, že zkrátka musím dát plný počet (a to v ní ani nebyly tak hluboké myšlenky jako ve filmu minulém :)). Berte to jako momentální (nekritické) pohnutí mysli :D...

Hodnocení: 10/10

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | Web | 19. srpna 2009 v 9:51 | Reagovat

No ty brďo.. tohle vypadá náramně... To si musím taky opatřit..  ;-) kort když si tomu dala 10/10..  :-P

2 leni leni | Web | 19. srpna 2009 v 16:44 | Reagovat

Přidávám si to do škatulky "musím vidět". Já teda Mrakoplaše taky nežeru, nejraději mám Bábi Zlopočasnou, Smrtě a Knihovníka. A nejvíc se zasměju u příběhů, kde vystupují mágové nebo Barbar Cohen. Takže povinnost, jak píšeš, ale strááášně se na ni těším.

3 míla míla | 23. dubna 2010 v 10:14 | Reagovat

Film můžu doporučit všem, kdo mají rádi Pratchetta. Četla jsem od Pratchetta skoro všechno a nedovedla jsem si to představit zfilmované. Ale Dvoukvítek jako parodie na turisty, Cohen s těmi zuby, zavazadlo... paráda! Želva je moc pěkná a želvátka dojemně kýčovitá. Moje oblíbená pstava je Smrť, ten mě nezklamal. Míla.

4 Lúthien Lúthien | E-mail | Web | 28. července 2010 v 10:22 | Reagovat

Nádherně napsaná recenze, tenhle film je prostě dokonalý :-D Zbožňuju Mrakoplaše, Dvojkvítka a zavazadlo :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama