close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Drasticky děsivý Dexter (Jeff Lindsay)

15. srpna 2009 v 13:02 | Alex |  Ostatní literatura

* (2004)

Předevčírem jsem začala číst... a uteklo mi to drasticky (a hlavně děsivě) rychle :D. No, je to jiné než seriál, ale tohle to s ním má rozhodně společné :).


v anglickém originálu: Darkly Dreaming Dexter

Román.

Děj:

Dexter Morgan, odborník na krevní stopy pracující u policie v Miami, ve volném čase zabíjí lidi - dle pravidel, která mu určil adoptivní otec, policista Harry Morgan, jsou to však pouze lidé, kteří nějakým způsobem unikli spravedlnosti. Dexter toho moc neví o své minulosti, Harry ho adoptoval, když mu byly tři roky. Tenkrát se ale stalo něco tak hrozného, že to Dextera navždy poznamenalo a Dexter, ač se umí přetvařovat, není schopný cítit žádné hlubší city. Jednoho dne se ve městě objeví masový vrah, který zabíjí prostitutky a získá si přezdívku Řezník z Tamiami. Jeho práce Dextera podivně fascinuje - uvědomí si, že je to on sám, s kým vrah jistým způsobem komunikuje, a nachází v něm proto něco mezi protivníkem a spřízněnou duší... Vlastně si není jistý, jesli by ho - v případě, že by se mu podařilo ho dopadnout - jako jediného ze svých obětí nepustil na svobodu. Proti tomu ale stojí v Dexterově hlavě myšlenka na slíbenou pomoc nevlastní sestře Deboře, která zoufale potřebuje povýšení. Všechno se zdárně vyvíjí, dokud Dextera nenapadne, že je to možná on sám, kdo stojí za těmi hrůznými vraždami prostitutek...

Můj názor:

Ano, je to jiné, ale ne úplně. Přinejmenším začátek, mnoho dialogů (i Dexterových vnitřních monologů) a základní kostra jsou se seriálem inspirovaným touto knihou naprosto totožné. Celý příběh je vyprávěn z pohledu Dextera, takže není prostor na jakékoliv vedlejší linie - pochopitelně tedy ani na tu Brian x Debora. Briana je tu vlastně zoufale málo (jedna jediná scéna v konteineru).

Jakmile jsem se přiblížila k závěru, vůbec jsem netušila čí jsem, takže se dostavilo i nějaké to překvapení :D. Vlastně docela velké, ale nebudu zbytečně spoilerovat.

Při čtení mě napadla zajímavá věc. Většinou si fanoušci knižních předloh, podle nichž je poté stvořeno nějaké filmové dílo, stěžují na to, že je ve filmu něco vynecháno... Tohle je naprosto opačný případ. U seriálu si totiž scénáristé vymysleli spoustu věcí, které však seriál oživují a na obrazovce působí dobře a uvěřitelně. Fanoušci knížky si tedy můžou stěžovat na přílišnou obsáhlost seriálu, který se vydal trochu (úplně) jiným směrem :D.

Ale abych pořád neřešila rozpory mezi seriálem a knihou - příběh v knize je velmi zajímavě napsaný, hlavně pomocí Dextera povídajícího si především sám se sebou, příležitostně s Temným společníkem.

Čte se velmi lehce, je napínavý a hlavně vtipný, plný černého humoru. Někdy jsem se prostě musela nad nějakou Dexterovou ironickou poznámkou či jeho zhodnocením situace zasmát nahlas. Rozhodně nebyl čas na nudu, jelikož se stále něco dělo a Dexter měl pořád co komentovat :).

Samozřejmě kniha nabídla nový a jiný pohled na některé ze seriálu známé postavy. Především na Laguertovou nebo třeba na Masuoku. Z popisů jednotlivých postav mám dojem, že (kromě černovlasé modrooké Debory) do seriálu vybrali herce dokonale odpovídající.

No, co říct nakonec... Bylo to moc pěkné čtení. Možná ještě o trochu drsnější a překvapivější, než jsem očekávala, ale to je jen dobře. Určitě doporučuju ke čtení všem, které zajímá tohle morbidní téma :D. A já se asi pustím do dalšího dílu - z toho, jak tato kniha skončila, usuzuji, že je to krok do neznáma plného zvratů :).

Hodnocení: 9/10

Seriálová adaptace: 1. SÉRIE, 2. SÉRIE, 3. SÉRIE, 4. SÉRIE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alice Alice | 15. srpna 2009 v 19:59 | Reagovat

... neuveritelne ti zavidim ze tuto knihu vlastnis :D

2 Alex Alex | 15. srpna 2009 v 20:03 | Reagovat

[1]: Nevlastním :D... no vlastně tak napůl. Pokud bys ji chtěla v češtině, stačí říct ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama