close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

The Last Command (Timothy Zahn)

19. srpna 2008 v 17:48 | Alex |  SW knihy

Kniha byla vydána roku 1993.

Zařazení:

- třetí část Thrawnovy trilogie (český název buď Poslední povel, nebo Poslední rozkaz)
- děj se odehrává roku 9 ABY = pět let po bitvě u Endoru
- patří do éry Nové republiky

Hlavní postavy:

Hlavní postavy opět stejné jako v předchozích dvou dílech. Přibyli pašeráčtí bossové Clyngunn, Samuel Tomas Gillespee, Ellor, Brasck, ParTah a Mazzic. A také (později velice důležitá) Shada D'ukal.

Děj v kostce (SPOILERY):

Thrawn se svými lidmi zaútočí na jednu z důležitých zásobovacích planet patřících Republice - Ukio, aby měl z čeho živit spousty klonů, které se připojují k jeho armádě. Použije jednoduchý, ale velmi účinný trik - pověrčivý Ukiané díky němu uvěří, že má Impérium novou superzbraň, co dokáže prostřelit i planetární štít. Leia, Han a Wedge se svou letkou Rogue se náhodou připletou k jednomu z Thrawnových útoků zakrývajících dobývání Ukia. C'baoth z Chimaery cítí její přítomnost a poštve proti nim celou armádu nacházející se v oblasti, čímž lehce naruší Thrawnovy plány. Ten už plánuje, jak se C'baotha zbaví, protože šílený klon začíná představovat skutečné nebezpečí.

Luke Skywalker je poslán jako špion na imperiální planetu Berchest, kde pátrá po zdroji klonů. Setká se s Karrdem a domluví se s ním na obchodu - Karrde zajistí informace, Skywalker mu v Republice založí tučný účet. Luke je poté nalákán falešnou stopou do Thrawnovy pasti. Mara Jade se zatím na Corucantu po měsíci konečně probírá z bezvědomí. Dobře ví, kdo jí zachránil život. Zjistí, že jí tam Karrde nechal hackera Ghenta, který zatím pomáhá Republice s dešifrováním. Maru čím dál častěji pronásleduje Císařův hlas žádající, aby splnila poslední povel. Winter po rozhovoru s Marou pojme podezření ohledně Mařiny minulosti a okamžitě vše sdělí Leie.

Thrawn pošle speciální jednotku přímo na Coruscant, aby přivedla Leiu a její děti. Luke se zatím dostane z léčky. Při útěku se mu opět porouchá jeho X-wing a on musí nouzově přistát na "mrtvé" planetě Honoghru, kde je přivítán jako Vaderův syn. Thrawn si šikovným skutkem získá oddanost své posádky, která je pak ochotná jít za svým velitelem i na smrt. Leie se narodí dlouho očekávaná dvojčata, holčička Jaina a chlapeček Jacen.

Karrde se v systému Chazwa setká se starým známým - pašerákem S. T. Gillespeem. Domluví se na setkání za osm dní, kam Gillespee pozve všechny pašeráky, na něž cestou narazí, protože má Karrde pro ně všechny zajímavý návrh. Thrawn v té chvíli plánuje další útoky. Luke na Honoghru zjišťuje, že planetu již nejde zachránit a stráví několik týdnů v pěstitelské oblasti spolu s Noghrii Ovkhevamem a uprchlíkem Khabarakhem. Má vidění, v němž jsou jeho přátelé na Coruscantu v nebezpečí, ale nemůže pro ně nic udělat.

Landovu těžařskou základnu na Nkllonu opět přepadne Impérium a sebere mu veškeré zásoby vzácných kovů. Pomůže mu senátor Garm Bel Iblis. Vezme ho na Coruscant, aby tam mohl osobně požádat o finanční podporu. Leia si promluví s Marou a dozví se o ní všechno, co jí Luke zatajil - předně to, že chce Mara Luka zabít a že byla Císařovou Rukou. Přesto ji Leia nedá uvěznit. Mara pak začne stopovat hlídku imperiálních, co se vplížila do paláce. Spolu s Landem a Bel Iblisem varuje Leiu, která se s Hanem, dětmi a Winter zabarikáduje v pokoji. Imperiální se nakonec dostanou do Leina pokoje, Mara jim ale vpadne do zad a všechny pobije. Přežije jen jejich velitel Himron, který následně obviní Maru, že s nimi spolupracovala a ta je i přes protesty Hana a Leiy uvězněna.

Na Troganu v taneční kavárně Whistler's Whirpool se setkává skupina pašeráků. Kromě Karrdeho a Gillespeeho přijde i Niles Ferrier (stále ve spojení s Impériem), Brasck, ParTah, Ellor, Dravis, Mazzic a Clyngunn. Karrde jim vyjeví svůj plán na dobře placené dodávání informací Republice, ale oni nesouhlasí. Pak ale na schůzi zaútočí nepřipravená skupina imperiálních (podplacená Ferrierem) a to je přesvědčí spolupracovat. Imperiální jsou pobiti a Ellor s Mazzicem se rozhodnou pomstít zabitého přítele Lishma. Všichni se domluví na další schůzce - tím končí dlouhou dobu pečlivě udržovaná neutralita.

Rozzlobený Thrawn, který kvůli Ferrierově hlouposti zbytečně přišel o skupinu vojáků, dá Ferrierovi poslední šanci a vymyslí jak celou situaci využít ve svůj prospěch. Luke se zatím vrací na Coruscant a okamžitě se zapojuje do skupiny lobující za Mařino osvobození. Mara prozradí Leie, že ví, kde má Thrawn klonovací zařízení. Všichni si uvědomují, že s Mařiným propuštěním to nebude jen tak. Proto vymyslí složitý plán hraničící s velezradou. Leia zůstane s dětmi na Coruscantu a ochraňovat ji bude skupina Noghriů. Luke, Han, Chewbacca a Lando osvobodí Maru z vězení a odletí hledat Wayland. Leia do jejich lodi propašuje pár Noghriů, aby jim pomohli. Celá operace se zdaří a brzy se celá skupina dostane až na Wayland. Přistanou ale daleko od Mount Tantiss a cesta k hoře, která vede divokou džunglí, potrvá dva týdny.

Karrde se znovu setkává s ostatními pašeráky. Ellor a Mazzic provedli odvetný útok na nedostavěný imperiální hvězdný destruktor u Bilbringi. C'baoth se náhle rozhodne odletět na Wayland a Thrawn ho tam s největší radostí posílá v doprovodu vlastních vojáků. Předtím ale zaútočí přímo na Coruscant. Vypustí tam maskované asteroidy a nikdo neví kolik jich přesně je - lidé na Coruscantu tedy nemohou otevřít planetární štít, protože jinak spadnou asteroidy na planetu. Hledáním a ničením asteroidů je Thrawn zaměstná na dostatečně dlouhou dobu a stáhne se, aby mohl v poklidu sledovat vlastní plány. Při Thrawnově útoku na Corucant se konečně usmíří Mon Mothma a Garm Bel Iblis. Velitele vojáků doprovázejících C'baotha po příletu na Wayland šílený Jedi zabije. V celém komplexu je však několik tisíc ysalamiriů. Thrawn poté nechá C'baotha uzavřít v "domácím vězení".

Pašerácká aliance se pozvolna rozpadá kvůli nedostatku financí. Thrawn zajme Mazzica a zasadí mu brouka do hlavy - že prý akci na Troganu nenařídili imperiální, ale že ji zařídil Karrde, aby je přesvědčil. Pomocí Ferrierova přízraku dostane Ferrier do Karrdovy lodi falešné usvědčující důkazy. Vše nasvědčuje tomu, že je Karrde skutečně zrádce, nakonec se ale neopatrný Ferrier podřekne a vina je z Karrdeho sejmuta. Pašerácká aliance po tomto incidentu opět zesílí a Ferrier je zabit na útěku Mazzicovými lidmi.

Luke s celou skupinou dorazí k Mount Tantissu. Mara cestou trénuje své schopnosti a zjistí, kdo byl Lukův otec. Celá situace s Císařovým posledním povelem tak dostane naprosto jiný význam - nemá Luka zabít kvůli němu, ale kvůli Vaderovi, jako poslední pomstu. Dovnitř hory Tantiss se přátelé dostanou bez problému - místní obyvatelé se rozhodnou imperiálním vrátit jejich utlačování a zaútočí na hlavní vchod do hory.

Leie se po řadě neúspěchů podaří vypátrat zdroj Delta - k tomu jí pomůže i pašerák Ghent. Je to organické odposlouchávací zařízení v stromcích umístěných v hlavní síni paláce. Leia poté vyráží na Wayland, aby zachránila své přátele. Skupina v Mount Tantissu se dostane do potíží. C'baoth zahubí všechny ysalamirie a obnoví tak tok Síly. Mara s Lukem se nevědomky vydávají za ním, zatímco se ostatní snaží zničit klonovací zařízení. Na Luka tam čeká překvapení v podobě jeho vlastního klona Luuka Skywalkera a je donucen s ním bojovat. Do síně se dostanou i ostatní společně s Leiou, která právě přiletěla. Klonovací válce jsou podloženy výbušninami a všichni musí co nejrychleji zmizet. Luuka i C'baotha nakonec zabije Mara, která tím splní poslední povel. Celá hora je poté vyhozena do vzduchu.

Dochází k závěrečné bitvě u Bilbringi. Thrawn prohlédl léčku Republiky a nachystal jim vlastní. Bitva se ale nevyvíjí úplně podle jeho představ, protože se do ní nachomýtne i celá pašerácká aliance, které se za pomoci letky Rogue podaří narušit řady imperiálních. Na Chimaeru dorazí zpráva o Waylandu a Noghrijský osobní strážce velkoadmirála Thrawna Rukh ví, že přišla jeho chvíle, kdy pomstí desetiletí utlačování svého národa. Probodne Thrawna popravčím nožem a tak s větou: "Ale vložil do toho skutečně mistrovské umění," umírá poslední z imperiálních velkoadmirálů. Kapitán Pellaeon si uvědomuje, že by bitvu vyhráli, kdyby Thrawn žil, ale on není Thrawn a proto zavelí k ústupu.

Luke se definitivně usmiřuje s Marou a nabízí jí místo v Republice. Ona váhá. Luke jí pak dá svůj starý světelný meč, kterým ho málem zabil jeho klon a to Mara vnímá jako tlustou čáru za minulostí. Poté se k Lukovi přidává.

Můj názor:

Třetí díl trilogie je skutečně tím očekávaným grandiózním finále. Dílčí dějové linie se slijí v jednu, většina otázek je zodpovězena a jedna kapitola osudu křehké Nové republiky je úspěšně uzavřena (jak dlouho jim to asi vydrží :D). Děj nepostrádá napětí a vše vrcholí skutečně až ve finále. Jako v každé správné pohádce, i tady vše končí dobře (teda jak pro koho), což udělalo celou "třetí" trilogii celistvou. A přestože hlavní hrdinové (jako ostatně vždy) řeší strašlivé problémy, našel si Zahn čas i na humor a odlehčení (sice ne takové, jako třeba Wolverton v Courtship, ale přece jen :D).

Zahn (naštěstí) nadobro nepohřbil svou nejgeniálnější postavu, i když ji na konci tak ostudně zabil :). A dokonce se povídá, že po božském Outbound Flight se chystá napsat nějakou další knihu s Thrawnem v hlavní roli, což by bylo skvělé.

No, co říct závěrem... Asi to, že tahle trilogie je ve světě SW v podstatě rovná původním filmům a určitě by stála za zfilmování (alespoň animované, jako Clone Wars, které se právě chystají vtrhnout do kin). Zkrátka a dobře je Thrawnova trilogie hodná filmů a to se nepodaří jen tak něčemu...

Hodnocení: 9/10

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Klikněte sem, že jste tu byli...

klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama