close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Temný rytíř (The Dark Knight)

26. srpna 2008 v 10:34 | Alex |  Recenze: filmy roku 2008

* (2008), USA

Včera jsem si s mamčou zašla do kina na film, který jsem letos očekávala snad nejvíc ze všech a pochybuji, že ho v tomhle roce (a několika dalších letech :D) ještě cokoliv překoná. Znáte ten pocit, kdy všichni kolem vás chválí, a vy se bojíte, že od toho čekáte příliš a že vás to nakonec určitě zklame? Jo, to jsem zažila, ale místo zklamání se v mé dušičce objevilo nepokryté nadšení. Až po odchodu z kina jsem se konečně nadechla a neměla jsem slov. Na začátek bych ještě řekla, že jsem v životě neviděla film, ve kterém by byl záporák, z něhož bych měla strach a z jeho pouhého objevení se na plátně mi přejel mráz po zádech a naskočila husí kůže... Ale Temný rytíř je zkrátka film, ve kterém můžete očekávat úplně všechno, a přesto vás to zatraceně překvapí!


To, že byl Batman začíná bomba, všichni víme... Batman začíná je ale proti Rytíři slaboučkým odvarem.

Nevím čím začít, i když toho mám na jazyku fakt hodně. Začněme tedy příběhem. Ten je skvělý, drásavý a plný citů. Osobně jsem při sledování filmu cítila strašnou bezmoc, hrůzu z toho, co se tam děje a reálný (a opodstatněný) strach o hlavní postavy. Ta bezmoc byla tak strašná, že se mi chtělo brečet - a to si nedělám srandu! Příběh celkově je velice smutný. Akce (které jsou mimořádně povedené) absolutně nejsou tím hlavním a většinou se mluví. V žádném okamžiku filmu se ale neobjevila nuda. Na tu vám zkrátka režisér Nolan vůbec nedá čas - nedá vám čas dokonce ani na drobný oddech, protože se stále něco děje. A když si myslíte, že se to už na chvíli uklidní, režisér vás nečekaně hodí rovnou do "ohně" a vy jste ještě napnutější než předtím. Děj je ostatně tak napínavý, že jsem kolikrát zapomněla dýchat, srdce mi přestávalo tlouct, nebo naopak začalo zběsile bít, jakoby mi chtělo vyskočit z hrudi... To už jsem zkrátka nezažila ani nepamatuji - jestli tedy vůbec někdy.

I přes celkem vážné a smutné téma si Rytíř ponechal prostor na občasný humor, který přichází i ve chvílích nejvypjatějších. A to by se mělo ocenit.

Atmosféra je prostě tak vypjatá, že, i pokud nechcete, dokáže vás film do sebe vtáhnout svou syrovostí a reálností (nemyslím tím Batmanovo skákání ze střech, ale ryze lidské pocity, které ve vás probouzí).

Něco málo k samotnému ději: Když film začíná, s otevřenou pusou sledujete Jokerův první (a skutečně geniální) výstup, přičemž po plátně pobíhá William Fichtner s brokovnicí (och! :D i když se pak chudák postaví proti Jokerovi... - někdo, k němuž se s radostí přidávám, Fichtnera označuje za nejdrsnějšího bankovního úředníka všech dob :D). Pak přijde pár slušných scének "ze života Batmana" a přesuneme se na záporáckou poradu, na niž jen tak mimochodem přikvačí i Joker, který předvede naprosto úchvatný (a lehce nechutný - slabší povahy by snad na Rytíře opravdu chodit neměly) a již teď legendární "trik s tužkou". Je teprve začátek a vás napadne, co bude za chvíli, pokud byl tohle opravdu "jen začátek"... Děj se rozjíždí opravdu prudce, ale až za polovinou zjistíte, že vlastně stále ještě jedete nahoru po pomyslné horské dráze a že ten opravdový sešup vás čeká až v poslední půlhodince. Opravdu silné scény ve filmu nechybí a třeba taková Jokerova návštěva Waynova večírku vůbec není od věci, ale jak jsem řekla - skutečně silné scény čekají na diváka až ke konci a to už máte pocit, že se může stát naprosto všechno...

Hudba - další úžasná stránka filmu. Je tak burácivá, že se pod vámi třese podlaha a přitom toužíte, aby pokračovala ještě chvíli. Jestli jsem dosud příliš neuznávala Hanse Zimmera, konečně mohu říct, že je opravdu výjimečný... i když to možná bylo taky trochu jeho spojením se s Jamesem Newton Howardem. Ve chvílích smutku byla hudba řádně drásavá, ve chvílích naděje vás donutila zrychleně dýchat a fandit...

A teď zlatý hřeb, a tím je herecké obsazení. Říkat, že ten a ten herec byl lepší, než ostatní je naprosto zbytečné, protože úchvatné výkony podali všichni bez výjimky... Takhle skvěle obsazený a zahraný film, aby člověk pohledal.

Mnoha lidmi opomíjený (díky výkonu svého filmového protivníka) Christian Bale v roli Batmana je tak trochu v pozadí filmu, přesto zazáří, kdykoliv se na plátně objeví. Jeho hrdina je nešťastný a chce odejít na odpočinek, kde by konečně byl se svou Rachel, která teď chodí s jistým státním návladním Harvey Dentem - "světlým rytířem", který se nebojí bojovat proti zločinu za denního světla, což je jistá naděje pro Bruce Wayna. Jenže když se objeví Joker, který si dal za úkol Batmanovi dokázat, že dobro z lidí už vymizelo, a vylákat ho na denní světlo, musí Batman chtě nechtě zasáhnout. Neumím si představit lepšího Batmana než Balea!

Krásná Maggie Gyllenhaal, která nahradila unylou Katie Holmes, svou roli Rachel, která se musí rozhodnout mezi Dentem a Waynem (a za niž to osud nakonec rozhodne sám), zvládla bravurně.

Aaron Eckhart hrající tragického hrdinu Harveyho Denta je také perfektní a skvělý a nevím co všechno ještě. Hodně zajímavá je celá psychologie této postavy - škoda jen, že jí ke konci nebylo věnováno o kapku více času...

Policista James Gordon představovaný Gary Oldmanem je postava také složitá, ale naštěstí ne tragická. Jeho tajné "spojenectví" s Batmanem, které je nakonec přece jen postaví proti sobě, je zkrátka něco nepopsatelného.

Nezmínit skvělého Morgana Freemana a snad ještě lepšího Michaela Cainea by se rovnalo téměř zločinu. Obzvlášť Caineův věrný sluha Alfred se svými nepokrytě filosofickými radami Batmanovi si zaslouží obdiv. Jeho závěrečné pálení dopisu mi téměř vhrnulo slzy do očí.

No a konečně životní rolí Heathe Ledgera už navěky zůstane Joker - jeden z nejvýraznějších záporáků filmové historie (osobně neznám jemu rovného). Oslavovat však roli, která ho zabila, může někomu připadat trochu morbidní. Ledger totiž Jokera nehrál, on se jím stal (čímž nechci říct, že se z něj stala zrůda, ale že se se svou filmovou rolí natolik ztotožnil, že ho to naprosto duševně i fyzicky vyčerpalo... a stálo život). Joker zkrátka nemá obdoby - Joker Jacka Nicholsona byl šašek, Joker Ledgera je ale neřízená střela v podobě psychopatického padoucha. Jeho výkon je nepopsatelný - kdo neuvidí, neuvěří. Osobně jsem tenhle rok ještě neviděla herce, který by si toho Oscara zasloužil víc. Jak už jsem řekla v prvním odstavci, kdykoliv se Joker objevil v záběru, vstávaly mi vlasy na hlavě hrůzou. Všechny scény s ním jsou už teď legendární - počínajíc trikem s tužkou, přes převlek za zrzavou zdravotní sestřičku, až po srdceryvný a silný závěr. Ledger pro mne zkrátka už napořád zůstane Jokerem... jeho (již kultovní) věty "Let's put a smile on that face!" či "Why so serious?" jsou nezapomenutelné a ještě dlouho po skončení filmu vám budou znít v uších. I já, jako milióny dalších lidí na celém světě, jsem tenhle film brala jako poslední rozloučení. (Když v závěrečných titulcích naskočilo: Pro našeho přítele Heathe, už jsem měla slzy fakt na krajíčku.) Heathi, odpočívej v pokoji!

Když už se nakonec přestanete bát a alespoň z části z vás ta spadne tíha, přijde silný závěr nevídané hloubky a naprosto nečekané sdělení (u amerického filmu obzvlášť), které na vás tu tíhu přemýšlení o tom, co se tam dělo, zase pěkně naloží.

Někteří lidé považují Rytíře za nejlepší film všech dob, což rozhodně není - osobně totiž neznám film, který by tohoto označení byl hodem. Jednoznačně je ale filmem roku a od včerejšího večera i jedním z filmů mého srdce.

Závěrem asi toto: Temný rytíř není dokonalý film, ale přesto působí dokonale!

Hodnocení: 10/10

P.S.: Sice bych se moc ráda dozvěděla, jak to bylo dál, ale prosím, už žádné další díly! Tuhle laťku nikdo nemůže překonat...


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Klikněte sem, že jste tu byli...

klik

Komentáře

1 Seloki Seloki | Web | 26. srpna 2008 v 10:37 | Reagovat

Mocko pěknej blog

2 Alex Alex | Web | 26. srpna 2008 v 10:46 | Reagovat

Díky :)

3 NiKcZa* NiKcZa* | Web | 26. srpna 2008 v 10:53 | Reagovat

Hezkej blog ale zvláštní design :-)

4 Katík Katík | 24. září 2008 v 15:37 | Reagovat

Cauec, to je fakt povedená recenze, jen tak dál ;)

5 Mima♥SB♥ Mima♥SB♥ | Web | 14. dubna 2009 v 10:52 | Reagovat

Bohovská recenzia:) A veľmi pravdivá... Ale 10/10? A nie 100/10?

6 Jilly SB Jilly SB | Web | 27. prosince 2009 v 22:45 | Reagovat

Půjdu s davem, skvělá recenze:D
Dneska jsem ho konečně viděla (vím, že dost pozdě, nemusíte mi to pořád připomínat:D ) a zatím mám rozporuplné pocity. Vážně je to ale strhující film a konec mě vyloženě nadchnul.
Doslova...jen ten Heath, poprvé mě můj oblíbený herec opravdu vyděsil:-p
Jen pořád nemůžu uvěřit, že ho to zabilo, já ho měla tak ráda....

7 Nikki Nikki | Web | 1. února 2010 v 15:45 | Reagovat

Souhlasím.Je to též můj nejoblíbenější film ^^

8 limu limu | Web | 22. června 2015 v 19:43 | Reagovat

nejlevnější půjčka kalkulačka ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama