close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Stručný přehled knih s Hlídkou

28. srpna 2008 v 11:57 | Alex |  Terry Prattchet a Úžasná Zeměplocha

Zde je první ze mnou chystaných článků o Zeměploše Terryho Pratchetta. Knihy s ankh-morporskou Městskou Hlídkou jsou moje vůbec nejoblíbenější a četla jsem je všechny :). Hlídku prostě fakt miluju a podle mého názoru se knihy o ní čím dál zlepšují...


Knihy jsou v chronologickém pořadí. Popisy obsahují SPOILERY.

Stráže! Stráže! (Guards! Guards!)


Děj: Noční Hlídka největšího města Zeměplochy, Ankh-Morporku, čítá tři muže (kapitána Samuela Elánia, desátníka Nobyho Nóblhocha a seržanta Freda Tračníka), kteří jsou v ní víceméně za trest. K Hlídce se ale přihlásí dobrovolník! Nezkažený, naivní a idealistický mladík Karotka Rudykopalsson, který strávil své dětství mezi trpaslíky v horách a vidí službu lidu jako životní poslání. Karotka zkomírající Hlídku oživí a pomůže jí postavit se znovu na nohy. Hlídka pak musí vyřešit několik záhadných vražd a zneškodnit nebezpečného draka. To vede k prvnímu setkání Sama Elánia a bohaté dědičky Sibyly Berankinové, jejímž koníčkem jsou právě draci.

Hodnocení: 8/10

(První díl o Hlídce rozhodně není špatný, ale do dokonalosti mu něco málo chybí.)

Muži ve zbrani (Men at Arms)


Děj: Noční Hlídka opět musí řešit složitý případ, ale má i horší "problémy". Bylo nařízeno, aby byli do Hlídky nabráni noví členové a aby tam byly zastoupeny všechny rasy. Proto je do Hlídky přijat troll Navážka, trpaslík Potroublo (z nichž se navzdory rasovým předsudkům stane sehraný tým), ale třeba i vlkodlačice Angua, která naváže vztah s Karotkou. Tentokrát je vyšetřována vražda významného trpaslíka a postupně je zjištěno, že z muzea Cechu vrahů se ztratila nebezpečná střelná zbraň - ručnice. Vychází najevo, že zbraň nutí svého majitele k zabíjení lidí, kteří mu jakkoliv překážejí. Elánius má ale v hlavě i další starosti - hodlá se totiž oženit se Sibylou a odejít do důchodu.

Hodnocení: 9/10

(No, tohle už je jiný kafe. Hlídka se rozrostla o členy, kteří k ní později tak nějak neodmyslitelně patří.)

Nohy z jílu (Feet of Clay)


Děj: Tentokrát Hlídka řeší zároveň podivné vraždy naprosto neškodných lidí a opakované pokusy o otrávení vládce města - Lorda Vetinariho. Postupně se zjišťuje, že je obojí provázáno. Zapletení jsou do toho spiklenci, kteří usilují o odstranění Vetinariho a obnovení monarchie, jíž má vládnout člen Hlídky - desátník Noby Nóblhóch. V čele spiknutí totiž stojí vrchní ankhský heraldik, který o Nobym tvrdí, že jeho rodokmen sahá až k rodině posledního krále. Do všeho jsou zapleteni i golemové. Jeden z nich - Dorfl, se pak nakonec stává členem Hlídky.

Hodnocení: 9/10

Hrrr na ně! (Jingo)


Děj: V této knize je popisován malicherný spor o plovoucí horu pemzy, která nemá v podstatě vůbec žádný význam ani hodnotu, ale jak Anhk-Morpork, tak i Klač si na územní dělají nárok. Mezi oběma zeměmi se tedy chystá o zmíněné území boj. Elánius a Vetinari vědí, že je tomu třeba zabránit. Za pomoci známého génia a vynálezce Leonarda da Quirm se jim nakonec vše podaří urovnat a zabránit tak nesmyslnému krveprolití.

Hodnocení: 8/10

Pátý elefant (The Fifth Elephant)


Děj: Samuel Elánius, nyní již velitel Městské hlídky Ankh-Morporku a vévoda Ankhský, je vyslán do divokého Überwaldu na diplomatickou misi, což se mu moc nelíbí. Má zde pro Ankh-Morpork sjednat stabilní přísun tuku, který trpaslíci těží v místě, kam prý v dávných dobách dopadl mytický pátý elefant. Následně je však Elánius zapleten do něčeho, čemu by se dalo říkat "trpasličí svatá válka" a jeho mise končí dlouhým útěkem přes ledové pláně Überwaldu se skupinou vlkodlaků v patách.

Hodnocení: 9/10

Noční hlídka (Night Watch)


Děj: Velitel Samuel Elánius, jehož žena Sibyla je právě těhotná, pronásleduje po střechách Ankh-Morporku jednoho z nejnebezpečnějších zločinců ve městě - vraha Karcera. Honička končí na střeše magické knihovny Neviditelné univerzity, kde oba propadnou sklem. Knihovna je plná syrové magie, a proto se přenesou v čase o třicet let zpět. Tam se Elánius dozví od zametače Lu-Tzeho z řádu mnichů historie, že Karcer zabil jeho starého učitele Kýlu a on sám v roli Kýly musí mladíka Elánia, který právě nastoupil k Hlídce naučit to, co ho Kýla před těmi třiceti lety naučil. Zanedlouho poté se lid vzbouří proti tehdejšímu Patricijovi. Elánius zorganizuje stavbu barikády, již ani stroj na dobývání měst nedokáže prorazit. Karcer se ale mezitím stane velitelem Denní Hlídky a dostane od Patricije rozkaz, aby rozehnal demonstraci, jenže se potká s Elániem a s pomocí Lu-Tzeho se oba vrátí zpět domů, kde Elánius Karcera zatkne. Nakonec se Elániovi a Sibyle narodí syn.

Hodnocení: 10/10

(Tak tahle kniha je bezpochyby vrcholem Pratchettovy tvorby a jednoduše nemá konkurenci.)

Podivný regiment (Monstrous Regiment)


Děj: Je válka, což Borogravii není nic neobvyklého... jenže tahle válka vypadá pro Borogravii hodně špatně, protože sousedům tak nějak došla trpělivost a spojili proti ní síly, aby se s ní jednou pro vždy vypořádali. V čele spojenců stojí Ankh-Morpork, jehož armádu vede Samuel Elánius, kterého borogravská propaganda označuje jako Řezníka.
Jistá Apoléna - obyčejná vesničanka, která vlastní hospodu - se potají dává naverbovat, aby zachránila svého bratra Pavla. Pod vedením seržanta Honzáruma a desátníka Řemendera se vydá spolu s ostatními rekruty, k bojové jednotce Tamavenků. Cestou zjišťuje, že rozhodně není jedinou ženou v regimentu... Po mnoha dobrodružstvích se v ženském přestrojení dostanou do nepřítelem obsazeného hradu. Ten však opět získají pro Borogravii, ale mají být souzeny za to, že se převlékly do mužského oblečení. Vše nakonec dopadne dobře, jelikož se prozradí, že i velká část vrchního velení borogravské armády jsou přestrojené ženy. Nakonec se Apoléna jako mírový emisar, setkává se Samuelem Elániem, jenž chce co nejrychleji ukončit válku a vrátit se domů. Apoléna nachází svého bratra a vrací se domů. Přesto se později, už jako seržantka, vrací zpět do armády.

Hodnocení: 10/10

(Jedna z nejgeniálnějších Pratchettových knih, co dodat?)

Buch! (Thud!)


Děj: Hlubinní trpaslíci pronikli do Ankh-Morporku a něco tam hledají. Brzy se ukáže, že to je stará trpasličí kniha, která souvisí s dávnou bitvou v Koumském údolí, od níž se odvozuje vzájemná nenávist mezi trolly a trpaslíky. Navíc je zabit jistý Šunkozboř, který je jedním z kraků - vysoce postavených trpaslíků - a Městská hlídka jen taktak zabrání velkému střetu trpaslíků s trolly přímo ve městě. Městská hlídka dostává novou posilu jediné rasy, kterou Elánius nemůže vystát, a to upírku Sally. Svobodnice Sally spolu se seržantkou Anguou najdou v podzemí další mrtvé trpaslíky. Velitel Elánius se zatím dozvídá, že zbylí krakové s dalšími trpaslíky odešli z města a míří do Koumského údolí. Zároveň několik trpaslíků přepadne jeho dům a pokusí se zabít jeho malého syna Samíka a manželku Sibylu. Elánius se tedy vydává i se svou rodinou a kolegy za pomoci magicky upravených kočárů za kraky do Koumského údolí. Nakonec vyjde najevo, že legenda o bitvě v Koumském údolí byl pouhý mýtus, vytvořený k rozdmýchání nenávisti mezi trpaslíky a trolly. Ve skutečnosti byli do zdejší jeskyně pod Koumským údolím obrovskou bouří spláchnuti trpaslíci i trollové, kteří zde společně bok po boku zemřeli. Aby se tato pravda objasnila všem, jsou podzemní prostory zpřístupněny a navštěvují je jak trpaslíci, tak trollové a společně si připomínají smutný historický okamžik. Vlády nad trpaslíky se znovu ujímá jejich král Rydzik a krakové jsou odvedeni do ankh-morporského vězení.

Hodnocení: 10/10

(Zatím poslední a naprosto úžasná kniha o Hlídce, která se jako obvykle veze na vlnách inteligentního humoru i skrytého řešení současných problémů - zde jsou metafory obzvlášť dobře postřehnutelné.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Klikněte sem, že jste tu byli...

klik

Komentáře

1 Katk@ Katk@ | Web | 16. února 2009 v 13:53 | Reagovat

Já jsem zatím žádnou knížku o hlídce nečetla. Tyhle knihy zrovna doma nemáme. Ale nejradši mám knihy s mágy! S nimi je největší legrace!

2 Tomy Tomy | 6. června 2010 v 15:04 | Reagovat

No tak tos udělala velkou chybu. Já mám za sebou Noční hlídku (nej. ze všech), Malí bohy, Lehké fantastično a Barvu kouzel. Právě sem koupil - Pátý elefant, Muži ve zbrani a Hrrr na ně (čtu). Filmy mám za sebou dva - Barvu kouzel + Lehké fantastično a Otce prasátek a stahuju Zaslanou poštu. Stejně jsou v hlídce nej. hlášky. Hrrr na ně:
Elánius: Seržante, snad se nechystáte toho občana zabít!
Navážka: Ne pane. Jen varovny výstřel do hlavy.
Noční hlídka:
Asi Karotka: Pane čekáme z větší části lidské tvory.
Elánius: A čekáme z větší části lidské tvory nebo tvory z větší části lidské?

3 Moi Moi | E-mail | Web | 8. ledna 2012 v 10:51 | Reagovat

Příznivce Zeměplochy a obzvlášť hlídky a mágů bychom rádi srdečně přizvali k textové online RPG hře Oktarína! Co by se asi dělo, kdybyste se narodili na Zeměploše? Není tak těžké to zjistit... Pojďte se s námi podívat do prohnilého Ankh-Morporku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama