close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

První dojmy ze Specter of the Past

23. srpna 2008 v 9:07 | Alex |  SW knihy

Tak tohle je naprostá fantasie. Když jsem se dala do čtení, věděla jsem, že to bude bomba, ale nakonec mě to chytlo ještě daleko víc, než jsem původně očekávala. Překládala jsem do konce šesté kapitoly, pak už jsem to totiž napětím nemohla vydržet a začala jsem číst dopředu :D. (No, jo - celá já.)Teď už jsem asi v polovině. Říká se, že druhý díl nemá obdoby... Už se zkrátka nemůžu dočkat, až zjistím, jak to celé dopadne...

Zde mohu nabídnout prozatímní děj (SPOILERY) s mými stručnými poznámkami v závorkách:

1. kapitola

Admirál Pellaeon vidí všeobecný úpadek Impéria a rozhodne se tedy uzavřít mírovou smlouvu s Republikou. (K mému údivu jsem začala mít ráda Pellaeona, ač jsem nevěřila, že by to tak kdy mohlo dopadnout :). Osobně by mě zajímalo, jestli se někdy setká tváří v tvář s Flimem.)

2. kapitola

Han, Luke a Chewbacca "potají" jedou vyřešit jakousi krizi na Iphigin, aby to nemusela dělat Leia. Na základnu zaútočí skupina neznámých pirátů, přátele je porazí a zaženou. Luke si je jistý, že na palubě lodí byly klony.

3. kapitola

Leia, která je s dětmi Jainou, Jacenem a Anakinem na dovolené na Waylandu v noghrijských koloniích, zjišťuje, že její manžel odjel. Noghriové chytí jistého Devaroniana Lak Jita s datakartami, které našel v troskách Mount Tantiss. Na jedné z nich je název "Ruka Thrawnova" a na jiné jsou informace, že byli do zničení planety Caamas zapleteni nejen tehdejší senátor Palpatine, ale i skupina Bothanů. Na Wayland se dostává Mara Jade a Talon Karrde, kteří Lak Jita propustí ještě předtím, než zjistí, co bylo na kartě. Společně pak všichni odjíždějí na Coruscant - až se informace z druhé karty dostane na veřejnost, vypukne další celorepubliková krize. (A to nám to ale pěkně optimisticky začalo :D.)

4. kapitola

Pellaeon přednese svůj návrh na mír před radou Moffů. Pak si soukromně promluví s Moffem Disrou, který je zásadně proti uzavření míru. Disrovy finanční poměry jsou Pellaeonovi podezřelé, proto rozjede pátrání. Disra se zatím svěří bývalému členovi Královské stráže - majoru Tiercovi, se svým plánem na obnovu Impéria. Zavede ho do podzemí, kde mu představí herce Flima, který se bude vydávat za velkoadmirála Thrawna, jenž jakoby nějakým zázrakem přežil atentát spáchaný před deseti lety. Ve spojení s caamaskou krizí to bude znamenat pád Republiky. Disra (politik), Tierce (taktik) a Flim (herec) tedy uzavírají triumvirát a chystají se společně vládnout Impériu. (To je ale pěkně silná trojka. Už teď to ale vypadá, že nakonec mezi nimi přece jen propukne boj o moc a jejich společná vláda nebude tak ideální.)

5. kapitola

Leia řekne o caamaské věci nejprve Bothanovi Borsku Fey'lyovi. Ten vinu nepopírá - dodává však, že když se Bothané o celé věci před lety dozvěděli, nepodařilo se jim najít konkrétní viníky. V kavárně Dona Laza se mezitím pašerák Mazzic se svou osobní strážkyní Shadou Dukal setkávají s Lak Jitem, který jim za menší finanční obnos svěří nevětší současné novorepublikové tajemství. Na Bastionu zatím probíhá první zkouška Flimovy věrohodnosti, když je poprvé představen jako Thrawn několika kapitánům (zahrnujíc i Dorju, který se s Thrawnem osobně znal). Kapitáni uvěří všemu a jsou ochotní udělat pro Thrawna cokoliv. Ten jednoho z nich pošle s jeho hvězdným destruktorem za diplomatickou lodí, kterou poslal Pellaeon za republikovým generálem Bel Iblisem, a tři ostatní s jejich destruktory pošle k Bothawui - planetě Bothanů.

6. kapitola

Wedge Antilles, Tycho Celchu a Wes Janson (z letky Rogue) se potkávají u základny Bel Iblise na Morishimu s věčným podnikatelem Landem Calrissianem (který nyní podniká v oblasti podvodního těžařství). Na trhu se dozví o Caamasu a vyráží do hor zjistit víc od jistého Starého Poutníka. Tam objeví imperiální komunikační centrum. K planetě dorazí neznámá diplomatická loď, ta je však zajata a odvezena destruktorem Impéria. Z rušené zprávy se dalo rozeznat jen pár slov a jména Bel Iblis, Pellaeon a Vermel, což Iblise velmi zaujme a rozhodne se zjistit víc. Pellaeon zatím veřejně přednese, že podezírá vysoce postavené funkcionáře Impéria z nekalých obchodů - zjistil, že Disra za speciální stíhačky typu Preybird dává organizaci cavrilhuských pirátů kapitána Zothipa klony jako posádku. Diplomat Vermel je zatím Disrou zajat a zavřen.

7. kapitola

V budově senátu proběhnou první hádky. Životy všech Bothanů jsou ohroženy krvavou mstou ostatních ras za Caamas. Han se domluví s Karrdem, že se Karrde porozhlédne po nějakých dalších informacích, které by mohly pomoct. Tři hvězdné destruktory se zatím skryly u Bothawui.

8. kapitola

Luke se vydal po stopách pirátů a najde jednu z jejich základen. Dojde k bitce a Luke spadne rovnou do pasti, z níž mu na poslední chvíli pomůže Mara Jade, které Karrde navrhl, aby jela Skywalkerovi pomoct.

9. kapitola

Mara i Luke jsou zmatení svými nepřiznanými city (které by si Luke i možná přiznal, ale Maru jen těžko opouští myšlenka, že zamilovat se do člověka, kterého před nějakým tím rokem k smrti nenáviděla, není zrovna nejlepší :D). Luke je zraněn a letí k zdravotnické stanici, Mara se vrací za Karrdem. (Každopádně to mezi Marou a Lukem začalo řádně jiskřit a osobně se nemohu dočkat na pověstné: "Will you marry me?", i když na to si budu muset ještě nějakou tu chvíli počkat :).)

10. kapitola

Imperiální agent Drend Navett, stejně jako mnoho dalších, pomáhá rozdmýchávat nepřátelství proti Bothanům. Dochází k prvním nepokojům. Republikový president Gavrisom neví, co má dělat. Posílá Leiu jako finančnický dozor s Fey'lyou na Bothawui, aby prověřila, jak jsou na tom Bothané s financemi. Fey'lya tvrdí, že v tuto chvíli v podstatě nic nemají a není tedy možné napravit, co způsobili tak, že věnují Caamaským novou planetu, což bylo navrženo. Disra zatím plánuje, jak se později zbaví svých dvou partnerů v triumvirátu. Zothip chce náhradu za klony, jejichž dodávky Tierce zatrhnul, protože ví, že je bude v blízké době sám potřebovat. Nakonec se Zothip uklidní a chce dál pracovat pro Disru, i když má strach ze Skywalkera, který se dostal na jeho základnu, kterou pak museli autodestrukčním systémem zničit.

11. kapitola

Karrde míří za přítelem Boosterem Terrikem, který vlastní osobní imperiální hvězdný destruktor. Chce s ním vyměnit nějaké informace. Terrikův zeť Corran Horn je tam se svou ženou Mirax a synem Valinem také. Corran Karrdemu nejprve nedůvěřuje, pak si ale navzájem sdělí, co o celé té krizi ví. Přilétá Mara, a když opět uvidí podivné stíhačky, které jim posílají zprávu neznámým jazykem, v níž je obsaženo jméno Mitth'raw'nuruodo, vydá se je na Karrdův rozkaz sledovat na Nirauan. (Dokonce dojde i na pár teorií, proč se vlastně tenkrát Mitth'raw'nuruodo přidal k Impériu - prý ho objevil jistý imperiální důstojník a Císař byl potěšen, že se osobně setkává s "tím, kdo zničil Mezigalaktickou výpravu", ale jiná verze je, že byl Thrawn poslán do exilu vlastními lidmi - po přečtení Outbound Flight se osobně domnívám, že je v podstatě možné oboje najednou :D.)

A teď pár úryvků, které mě zaujaly:

1. závěr prvního rozhovoru Fey'lyy a Leiy o caamaském dokumentu


"That is indeed all that is left to us now," Fey'lya said, standing up. "Thank you for your courtesy in giving me this private briefing, Councilor Organa Solo. I will go now to prepare my defense."
"You're not on trial here, Councilor," Leia reminded him.
Fey'lya's fur flattened. "I will be," he said softly. "As will the entire Bothan race. You will see."

2. čistě profesionální (a vtipný) rozhovor Talona Karrda a Hana Sola o získání nějakých informací a možná i něčem dalším :D...


"Cash or account?"
Han rolled his eyes. Every time he thought Karrde might actually be on the edge of doing something noble and self-sacrificing, the other always found a way to remind Han that his relationship with the New Republic was strictly professional. "I give up," he said. "What's it going to take to bring you over to our side, anyway?"
"Oh, I don't know," Karrde said consideringly. "What did it take to lure you away from the carefree life of an independent trader?"
Han made a face. "Leia," he said.
"Exactly," Karrde said dryly. "Now, if she had a sister-I don't suppose she does?"
"Not that I know of," Han said. "Though with the Skywalker family you never know."

3. jeden z těch minirozhovorů Luka a Mary


"Are you in trouble again, Skywalker?"
Luke blinked with surprise, then smiled with the first genuine pleasure he'd felt since arriving at this place. "Of course I am," he told Mara Jade. "Have you ever known me when I wasn't?"

4. a co si o Skywalkerovi a Jade myslí jistá Faughn? :D


"Right," Faughn said. "Incidentally, Jade, in case no one's ever mentioned it before, you and Skywalker make a pretty good team."
Mara gazed out at the drifting asteroids. "Bite your tongue, Faughn," she said softly. "Bite your tongue."

5. výstižně popsaná situace v galaxii po zveřejnění caamaského dokumentu...


Practically everyone listening to the diatribe harbored at least one such quiet grudge, whether it be Ishori toward Diamala, Barabels toward Rodians, or Aqualish toward humans.
Or almost everyone toward Bothans.

6. Jistý Ven o "lodičce" Boostera Terrika


"Only two of the turbolifts in this section are still working," Ven said. "You'd be amazed at how many things there are to go wrong on a Star Destroyer."
"I can imagine," Karrde said.

A to je zatím vše... No, já jdu zase číst :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikněte sem, že jste tu byli...

klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama