Přízrak minulosti - kapitola 2 (část 5)

15. června 2008 v 17:30 | Alex |  Překlad - Přízrak minulosti
A teď, v tom tichu, cítil, že se s loděmi tam venku děje cosi podivného. Nic divnějšího po dlouhou dobu necítil…

Artoo zaječel varování. "Dobře," řekl Luke a setřásl ze sebe nepříjemné pocity. Dva Corsairy rychle přilétaly, plachtily po levoboku směrem mírně před vůdce. "Tady je plán," řekl droidovi. "Na můj povel, nahoď vrchní motor na pravoboku na plný výkon a brzdné ventily na levobok. Za pět sekund zavři ventily a nahoď všechny motory na poloviční výkon. Máš to?"
Droid souhlasně zapípal. Lukovy prsty odpočívaly na spínačích protonových torpéd a on sledoval obrysy Corsairů. Natáhl se Silou a dotkl se myslí jejich dvou posádek. Ne, aby je ovládl nebo zmátl, ale jen aby sledoval strukturu jejich myšlenek. Držel kurz a čekal… "Teď," zavolal na Artoo. Řev pohonu spolkl droidovo zabublání a o sekundu později X-wing divoce padal okolo centra. S očima napůl zavřenýma, nechal Luke Sílu, aby mu radila s časováním střelby.
A pak byl zatlačen zpět do sedadla, jak X-wing odstartoval na novou trajektorii a neochotně se z rotace srovnal. Mrkající, aby zahnal náhlou závrať, se Luke rozhlédl po Corsairech.
Manévr zafungoval. Soustředil se na svou hloupou nevolnost a snažil se předvídat, co by se stalo, kdyby od toho neutekl. Oni by nejspíš nikdy nezpozorovali přilétající protonová torpéda, dokud by nebylo příliš pozdě.
"Luku?" vycházel Hanův hlas z komlinku. "Vypadá to, že odlétají."
Luke vážně uklidňoval své vzpurné střední ucho a X-wingem znovu přelétl kolem bitevního křižníku, který usiloval o dosažení hlubokého vesmíru, zrovna tak jako dva Corsairy. Zaznamenal, že jeden z Corsairů byl značně poškozený.
"Artoo, dej mi odhad ztrát," řekl Luke a přepnul svůj komlink na jednu z oficiálních frekvencí Nové republiky. "Transportům, tohle je novorepublikový X-wing AA-589," řekl. "Jaká je vaše situace?"
"Vypadá mnohem lépe, než před několika minutami," přišla zpět okamžitá odpověď. "Děkujeme za vaši pomoc, X-wingu. Potřebujete vy nebo váš přítel nějak pomoct?"
Artoův odhad ztrát se objevil na obrazovce počítače. "Ne, jsem v pořádku," řekl Luke. "Hane?"
"Nemáme žádný problémy," řekl Han. "Doprovodíme vás dolů, jestli chcete."
"To zní dobře," řekl kapitán transportu. "Znovu děkuji."
Transporty zatočily zpět k Iphigin. X-wing se pohupoval směrem k jejich vektoru a Luke přepnul zpátky na soukromou frekvenci. "Jako za starých časů," řekl Hanovi ironicky.
"Jo," řekl Han. Jeho hlas zněl nepřítomně. "Zachytil jsi nějaké insignie nebo značení některé z těch lodí?"
"Na Corsairech nebylo nic," řekl Luke. "K ostatním jsem se nedostal dost blízko, abych něco viděl. Proč? Myslíš, že to možná nebyli piráti?"
"Oh, jasně, že to byli piráti," řekl Han. "Problém je v tom, že většina pirátů ráda rozstřikuje bodce nebo ohnivé koule všude kolem svých lodí. Snaží se vystrašit terč, aby se vzdal bez boje. Obvykle je jediný důvod pro to, aby se drželi zpátky - to když pracují pro někoho dalšího."
Luke se podíval ven na světla zbytku nákladních lodí okolo nich - pomalu a opatrně se znovu vraceli do normálního provozového vzoru. "Stovky exotických nákladů ze stovek rozdílných Světů… a teď si piráti vybrali úder na několik novorepublikových transportů. "Tedy piráti," řekl. "Zaměstnaní Impériem."
"Na to bych si vsadil," souhlasil Han ponuře. "Zajímalo by mě, co to bylo za gang."
"Nebo kde získalo Impérium peníze, aby je mohlo zaměstnat," řekl Luke pomalu. Natáhl se Silou a oživil si vzpomínky na zvláštní pocit, který měl z bitevního křižníku. "Vzpomínám si, že mi Leia řekla, kolik piráti stáli, když je Aliance zaměstnávala, aby útočili na imperiální přepravu. Nepřijdou levně."
"V žádném případě ne ti dobří," zasupěl Han. "Ne takoví, jako tahle skupinka - ta byla něco speciálního."
"Nejsem si tak jistý," řekl Luke a zaměřil plnou pozornost na vzpomínky. Bylo tam opravdu něco, co cítil už někdy předtím…
A pak mu to došlo. "Možná se pletu, Hane," řekl, "ale myslím, že na palubě bitevního křižníku byla skupina klonů."
Dlouhou chvíli byl komlink zticha. "Jsi si jistý?"
"Měl jsem stejný pocit, jaký jsem měl, když jsme honili klonované vojáky velkoadmirála Thrawna na Kataně."
Han zamyšleně zasyčel do komlinku. "Hrozné. Zajímalo mě, jestli si je Impérium schovávalo posledních deset let. Myslel jsem, že už jich hodně vyplýtvali na nás."
"Taky si myslím," řekl Luke. "Možná mají nové klonovací zařízení."
"Oh, to je radostná myšlenka," reptal Han. "Podívej, dávejme pozor jen na jednu krizi ve stejnou dobu. Ukončíme to tady a pak za tím pošleme zpravodajskou službu."
"Měl jsem dojem, že zpravodajská služba neměla zatím moc štěstí na chycení těchhle gangů."
"Neměla," připustil Han. "Ani moje kontakty s Nezávislými Obchodníky."
"To zní, jakoby někdo potřeboval lepší spojení s okrajem," zaváhal Luke. "S někým jako je například Talon Karrde."
Byla tu krátká odmlka z druhého konce. "Nemyslel jsi to tak, jak jsi to řekl," zadoufal Han. "Že ne?"
"Ne, vážně ne," řekl Luke a přál si, aby byl předtím mlčel. "To bylo jen - ne, nic."
"Nech mě hádat. Mara?"
Luke se ušklíbl. "Nic to nebylo, Hane. OK? Jen to nech být."
"Jistě," ujistil ho Han. "Žádný problém. Jakmile to tady ukončíme, můžeš jet zpět na Yavin a zapomenout na to. Žvejk a já pojedeme na slovíčko s Karrdem. Fajn?"
"OK," řekl Luke. "Díky."
"Bez problémů. Pojďme si ještě jednou promluvit s Diamaly. Uvidíme, jestli něco z tohohle změnilo jejich postoje k ochraně Nové republiky."
"Můžeme se pokusit." Luke váhal. "Hane, proč mě Diamalové nemají rádi? Opravdu to potřebuji vědět."
Chvíli byla pauza. "Dobře - krátce řečeno - nevěří ti."
"Proč ne?"
"Protože jsi moc silný," řekl Han. "Přinejmenším podle nich. Tvrdí, že Jediové, kteří používají takovou sílu jako ty, vždycky skončí jako přeběhlíci k Temné straně."
Lukovi se v žaludku usadil nepříjemný pocit. "Myslíš, že mají pravdu?" zeptal se.
"Hele, Luku, nevím o ničem takovém," protestoval ten druhý. "Viděl jsem tě dělat nějaké dost divoké věci a to mi občas, připouštím, dělá trochu starosti. Ale když řekneš, že to máš pod kontrolou, úplně mi to stačí. Určitě jsi do toho zrovna teď nedal všechnu prudkost."
"Ne, nedal," souhlasil Luke trochu obranně. Protože měl Han pravdu; v jiných časech v minulosti vskutku prokázal lehkou prudkost v jednání. Ve skutečnosti mnohokrát. Ale jen, když to bylo potřeba, a jen, když uskutečňoval nějaký velký a vznešený cíl. Jeho talent v Síle mu mnohokrát zachránil život a Hanův život a životy nespočtu ostatních. V žádném z těchto případů, neměl jinou možnost.
A teď…
Luke nervózně sledoval vzdálené hvězdy. Byl tu Obi-Wan Kenobi, jeho první učitel v Síle. Silný Jedi, který se přesto radši nechal zabít na první Hvězdě Smrti, než aby mávnutím rukou rozmetal stormtroopery a Vadera na kusy.
A byl tu mistr Yoda, který jistě rozuměl Síle hlouběji než kdo jiný v nedávné době. Pokud byl Lukův aktuální stupeň znalosti správný, znamenalo to, že Yoda mohl jistě sám porazit Imperátora. Yoda byl místo toho předurčen k odchodu, zatímco Luke v té době plnil povinnosti vůči povstalecké Alianci.
A byla tu Callista. Žena, kterou miloval… a která od něj utekla, protože jí jeho síla nějak naháněla strach a děsila ji.
"Podívej, Luku, to nic neznamená," přerušil Hanův hlas tok jeho myšlenek. "Víš, jak někdy pracují mysli mimozemšťanů."
"Ano," zamumlal Luke. Ale bylo jasné, že něco ještě nepustil z hlavy. Byla to otázka, kterou bylo třeba prostudovat, rozvážit a prodiskutovat s rodinou a nejbližšími přáteli.
Otřásl se nad strašidelnou vizí smějícího se Imperátora, která mu problikávala pamětí. A bude lepší, když to udělá co nejrychleji. _____ h
Ale Han říkal: teď se zabývejme jen jednou krizí. Zabrzdil čumák X-wingu, uklidnil se v doprovodné formaci vedle transportů a sklopil hlavu.
<_____>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikněte sem, že jste tu byli...

klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama