Přízrak minulosti - kapitola 2 (část 4)

15. června 2008 v 17:16 | Alex |  Překlad - Přízrak minulosti
R2-D2 se to nelíbilo. Ani trochu. Slova posouvající se po displeji počítače X-wingu to říkaly velmi jasně.

"Ale no tak Artoo," káral ho Luke. "Ve válce jsme byli na všech cestách spolu proti nejsilnějším válečným strojům, jaké kdy galaxie viděla. Přece mi neřekneš, že máš strach srovnat pár pirátských lodí, že ne?"
Droid rozhořčeně zachrčel. "To je lepší," řekl Luke souhlasně. "Jen měj oči otevřené. Budeme v pořádku."
Artoo znovu ne úplně přesvědčeně zatrylkoval a ztichnul. Luke pohlédl ven z X-wingu a snažil se setřást vlastní sbírku nepříjemných pochybností. Zvláštní neklid, který se držel na povrchu Hanových pocitů - nevysvětlené diamalské odmítnutí dovolit mu přístup na jednání - tohle všechno se ještě přidalo do podivné nervozity, která v něm bublala a rostla posledních pár týdnů.
Dvakrát o tom mluvil s Leiou a doufal, že její rozhled a zkušenosti by mu mohli přinést alespoň mlhavou představu o tom, jak se soustředit. Ale nejlepší, co mu byla schopná poradit bylo něco, jako nechat se nějak podvědomě postrkovat Silou. Luke předpokládal, že měl něco udělat - ona došla k teorii, že pravděpodobně něco udělat neměl.
Po jejím pobídnutí, že by měl trávit víc času meditacemi, doufal, že ponoření se do Síly by mohlo pomoct. Přesto se doposud neukázaly žádné výsledky.
"Luku?" řekl Hanův hlas v jeho helmě. "Kde jsi?"
Luke obrátil své myšlenky zpět k úkolu, který měl v rukou. "Jsem nad vámi, nad levým bokem lodi," řekl. "Nevidím tu nic, co by vypadalo jako pirátské lodi. A ty?"
"Zatím ne," řekl Han. "Neměj strach; až se sem dostanou, budeš to vědět."
"Fajn." Luke pomalu otočil hlavu, podíval se kolem na různorodá poletující světla nákladních lodí.
A pak tam najednou byli.
Nebyly to jen dvě nebo tři lodi. Ze světelné rychlosti se vylouplo nejméně osm lodí, všechny neoznačené a celé naježené turbolaserovými bateriemi.
Před Lukem se ozval pronikavý jekot. "Klid, Artoo," umlčel Luke droida. "Dej mi jejich výpis."
Artoo nejistě zapípal a seznam se objevil na Lukově sensorovém displeji. Dva corellianské bitevní křižníky, které vypadaly rozbitě, starý, ale působivý velký kalothský křižník se stejně starým iontovým dělem KDY A-4 nešikovně přivařeným k jeho trupu, a pět útočných lodí třídy Corsair. Celá jejich skupina zaujímala obkličující pozici a obklíčila pár středně velkých transportních lodí několik kilometrů pod i nad nimi.
Transportní lodě označené insigniemi Nové Republiky.
"Hane?" zavolal Luke.
"Jo, vidím je," řekl Han napjatě. "OK. Co chceš dělat?" Luke se podíval ven na přilétající piráty a pocítil náhlé stáhnutí žaludku. Bylo tu samozřejmě mnoho možností. Mohl se natáhnout Silou, poškodit řídící plochy lodí a zmást je. Mohl by být schopný utrhnout celé pláty trupu nebo zdeformovat palebné pozice zbraní a Silou je rozebrat. Nebo se mohl jednoduše dostat dovnitř myslí posádky a udělat je bezmocnými pozorovateli nebo je dokonce donutit vzdát se. Pro mistra Jedi takto spojeného se Silou neexistovala omezení. Vůbec žádná omezení.
A pak náhle ztuhnul a zdálo se mu, že mu v krku zmrznul dech. Tam před sebou, ostře viditelné proti černi vesmíru, uviděl mdlé obrazy Imperátora Palpatina a Exara Kuna - dvou největších základních článků Temné strany, jaké kdy měl proti sobě. Stáli tam před ním a zírali na něj.
A smáli se.
"Luku?"
Hanův hlas ho donutil vystartovat. Jakmile to udělal, obrazy zmizely. Ale ledové zděšení zůstalo.
Něco, co neměl udělat…
"Luku? Hej, pospěš si, kámo."
"Jsem tu," podařilo se Lukovi říct. Zjistil, že mu v ústech najednou vyschlo. "Já - bude lepší, když převezmeš velení, Hane."
"Jsi v pohodě? Můžeš letět?"
Luke polkl. "Ano. Jsem v pořádku."
"Jasně," řekl Han, zřejmě nepřesvědčen. "Podívej, bude lepší, když se zůstaneš stranou. Žvejk a já to tu zvládneme."
"Ne," řekl Luke. "Ne, jsem tu s tebou. Jen mi řekni, co chceš, abych udělal."
"Dobrá, pokud jsi si jistý - je to na tobě. Můžeš mě krýt," řekl Han. "První věc je dostat to iontové dělo."
Luke se zhluboka nadechl, uklidnil svou mysl a soustředil se na Sílu. Dvě lodi proti osmi. Bylo to jako za starých časů, kdy byla povstalecká Aliance, bojovala proti strašlivé síle Impéria. Tenkrát nebyl v Síle tak silný. Popravdě sotva dost silný na zvětšení svých bojových a leteckých schopností.
A teď nějak podivně jasně cítil vzpomínky na ty dny. Jasněji než je jeho mysl cítila za dlouhou dobu.
Něco, co neměl udělat…
Fajn, řekl svým myšlenkám. Nazvěme tohle testem. "Pokračuj vpřed," řekl mu Han. "Jsem přímo před tebou."
V první minutě bylo nejasné, zda piráti, soustředění na svou kořist, zaregistrovali starý nákladní YT-1300 a X-wing letící podél něho. Bylo zřejmé, že náhlý útok zvnějšku jejich obkličovacího kruhu byl poslední věcí, kterou by čekali. Falcon střílel mezi dva z Corsairů bez toho, aby na něj vystřelili, dokud nebyl daleko za nimi. Poslali jedinou neúčinnou turbolaserovou salvu, když Luke klouzal před nimi a svrhl všechna protonová torpéda do jejich řídících sekcí. Zářivý dvojitý záblesk a byli efektivně vyřazeni z boje.
X-wing mezi ně střílel a vyřezal do zmatených lodí ohnivou čáru. Bitevní křižník začal otáčet své věže proti nim. Najednou před Lukem zaznělo varovné pípání. "Vidím je, Artoo," řekl Luke a hodil X-wing do žaludek zvedající spirály pryč od bitevního křižníku, zrovna když dva ze tří zbylých Corsairů pozdě vystřelili. Pohledem zachytil čáru světla a otočil se. Stočil se zpět a viděl, jak se ohyb bitevního křižníku rozletěl na úlomky. "Hane? Jsi v pohodě?"
"Jasně," přišel zpět Hanův hlas. "Dostal jsem iontové dělo, ale nejprve to sestřelilo jeden z transportů. Nevím, jestli jsou vyřazení nebo ne. A ty?"
"Zatím žádné problémy," řekl Luke. Záblesk pocitu nebezpečí ho donutil klesnout s X-wingem do další otočky a ničivý paprsek laseru prořízl místo, které právě opustil. Vyšvihl se nahoru a srovnal se před jeden z útočících Corsairů. Bylo to už dlouho, co za normálních podmínek udělal podobnou věc, ale nezdálo se mu, že je X-Wing tak rezivý, jak se bál, že bude. "Tyhle věci jsou lépe vyzbrojené než stíhačky TIE, ale zdaleka nemají takové manévrovací schopnosti."
Slova mu sotva přecházela přes rty, když je téměř spolknul. Náhle se Corsair naproti němu otočil ostře na pravobok, zatočil ven z Lukovy palebné dráhy a snažil se přehoupnout se před něj. Luke stiskl zuby a zahájil vyrovnávací manévr. Po několik sekund honili jeden druhého kolem těsného kruhu a oba se snažili o čistý zásah. Luke vyhrál během jediného zabušení srdce a Corsair zazářil v ohni a troskách.
Z komlinku vycházelo úzkostlivé wookieeské vrčení. "Jsem v pořádku, Žvejku," řekl Luke a natáhl se po Síle, aby se uklidnil. Tohle bylo trochu moc blízko. "Vy dva jste pořád v pohodě?"
"Až doteď," vložil se do toho Han. "Sleduj to - pravděpodobně právě zešíleli."
Luke se křivě pousmál a rychle se rozhlédl kolem. Poslední dva Corsairy před nimi letěly na plný plyn, ale on měl ještě několik sekund, než s nimi musel něco dělat. Nedaleko zahlédl bitevní křižník zuřivě pálící na o hodně menší Falcon, který létal jako bodnutý okolo jeho trupu a jak létal, systematicky vyřazoval z provozu turbolaserová stanoviště. Na jedné straně si dva bitevní křižníky vyměňovali palbu s transporty Nové republiky, které byly o dost lépe vyzbrojeny, než jak se na první pohled zdály. Zbytek nákladního provozu kolem nich pochopitelně opouštěl oblast, jak nejrychleji mohl.
Luke se zamračil a znovu zaostřil na bitevní křižník. S jeho rozhodnutím nepoužívat Sílu proti pirátům v plném rozsahu, zřejmě zmizelo hodně ze zmatku a napětí v jeho mysli.
<_____>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikněte sem, že jste tu byli...

klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama