Přízrak minulosti - kapitola 2 (část 3)

15. června 2008 v 17:04 | Alex |  Překlad - Přízrak minulosti
Jakmile to začalo, nebylo pro Luka nezbytné používat Sílu k udržení stopy jednání. Jejich iphigininští hostitelé se nějak dozvěděli o diamalském omezení, které se vztahovalo na jeho osobu, a během času, kdy Han a Žvejkal začali jednat, vystavěli linii monitorů mezi Lukovým pokojem a konferenční místností, která mu dovolila okamžitě sledovat schůze.

Zabralo mu dvě hodiny, než si uvědomil, že hovory nikam nevedou. Už hodinu předtím Han došel ke stejnému závěru. Nebo byl přinejmenším ochotný to venku tvrdit nahlas.
"Oni jsou blázni," bručel Han a hodil hrst datakaret na střed stolu, když se spolu se Žvejkalem přidali k Lukovi v pokoji. "Celá ta jejich parta. Úplní zblázni!"
"Neřekl bych blázni," řekl mu Luke. "Upjatí a tvrdohlaví možná, ale ne blázni."
"Díky," zabručel Han. "To nám opravdu pomůže."
Žvejkal varovně zabručel. "Neztrácím dobrou náladu," informoval ho Han strnule. "Dokonale se ovládám."
Luke se podíval na svého přítele a opatrně skrýval úsměv. Byl to znovu ten starý Han, drzý a troufalý pašerák, kterého on a Obi-Wan poprvé potkali v kantýně v Mos Eisley. Vesele padající do neznámých situací - pro něj nejčastěji končících tím, že mu šlo o krk. Bylo hezké vědět, že ani jako úctyhodný otec rodiny a zodpovědný úředník Nové republiky, neztratil všechnu tu nezodpovědnost a že občas přiváděl své přátele k šílenství skoro stejně jako imperiální. Když mu šlo o krk, fungoval Han nejlépe. Snad jenom ze zvyku to byl čas, kdy byl nejklidnější.
"Dobře," řekl Han klesající do židle naproti Lukovi. "Pojďme si to promyslet. Musí z toho existovat nějaká cesta ven."
"Co třeba zkusit sblížení skrz někoho třetího?" navrhl Luke. "Možná Nová republika může zajistit ochranu diamalanských nákladních lodí, když budou v ishorijských systémech."
Žvejkal zabručel upozornění na zřejmý problém. "Ano, vím, že nemáme mnoho lodí, které můžeme postrádat," řekl Luke. "Ale Nejvyšší Rada by měla být schopná něco sehnat."
"Ne dost, aby to udělalo něco dobrého," řekl Han a zavrtěl hlavou. "Diamalové dělají strašně moc do přepravy a nemyslím si, že sis nevšiml, jak se ztenčují naše zásoby, když je tu všude rozprostíráme."
"Pořád by to bylo dlouhodobě levnější, než cokoliv, co by stálo roztrhnout od sebe Diamaly a Ishorie, jestli na sebe zase začnou střílet," argumentoval Luke.
"Možná," připustil Han hrající si s jednou z datakared. "Problém je, že si nemyslím, že by Diamalové přijali nabídku, ani kdybychom měli postradatelné lodě. Nemyslím, že jsou připravení věřit něčemu jinému, než vlastní ochraně."
"Ani Nové republice?" zeptal se Luke.
Han zavrtěl hlavou. Jeho pohled se na chvíli zastavil na Lukově tváři a potom se rychle posunul stranou. "Ne."
Luke se zamračil. V ten moment zachytil další jiskřičku znepokojení, jakou cítil předtím. "Já vím."
"Jo," řekl Han znovu se živě zabývající povinnostmi. "Má někdo nějaké jiné nápady?"
Luke pohlédl na Žvejkala a hledal diplomatickou cestu, jak to říct. Ale žádná tam nebyla. "Myslím, Hane, že není pozdě přivézt sem Leiu. Měli bychom zavolat na Wayland a požádat Noghrie, aby ji sem vzali."
"Ne," řekl Han rozhodně.
Žvejkal bručel souhlas s Lukem. "Řekl jsem ne," zopakoval Han neomaleně Wookieovi. "Můžeme to zařídit sami."
Z konzole zabudované do stolu se ozval trylek. Luke se podíval na Hana, ale ten byl stále zaneprázdněný řešením sporu se Žvejkalem. Natáhnul se Silou a zmáčkl tlačítko. "Skywalker," řekl.
V hologramovém bloku ve středu stolu se objevil obrázek o čtyřikrát zmenšeného mladého Iphiginie. Jeho rty lemoval plnovous zčásti překrývající insignie vedení iphiginského kosmodromu. "Omlouvám se za přerušení vaší diskuze, Jedi Skywalkere," řekl. Jeho hlas byl melodičtější, než by mohly napovídat ostře řezaná tvář a postava. "Ale dostali jsme hlášení od novorepublikového obchodu, že je na cestě sem sarkanská nákladní loď pod celním červeným poplachem."
Luke se podíval na Hana. Celní červený - varování, že mají na palubě ilegální a vysoce nebezpečný náklad. "Identifikovali celníci kapitána a posádku?"
"Ne," řekl Iphigini. "Slíbili nám pokračování přenosu, ale to ještě nedorazilo. Podezřelá nákladní loď se stále přibližuje k Iphigin a odeslali jsme množství vnitrosystémových celních fregat a hlídkových plavidel, aby ji zastavili. Mysleli jsme si, že jako zástupci Nové republiky byste si vy a kapitán Solo mohli přát sledovat postup."
V Hanových pocitech se náhle odehrála změna. Luke se otočil a uviděl svého přítele zamyšleně hledícího do vesmíru. "Oceňujeme vaše pozvání," řekl a podíval se zpět na hologram. "Ačkoliv teď-"
"Odkud tihle Sarkanové přijíždějí?" přerušil ho Han.
"Ze sektoru Three-Besh." Obrázek Iphiginie byl nahrazen schématem planety Iphigin a vesmíru kolem. Rudý bod blikal několik stupňů od linie spojující Iphigin s jeho sluncem. Zhruba dvacet zelených blikajících teček se k němu blížilo od planety a blízkého vesmíru. "Jak můžete vidět, pokusili jsme se poslat adekvátní sílu, která překoná jejich odpor."
"Jo," řekl Han pomalu. "A jste si jistí, že jsou to Sarkanové?"
"Mají odpovídající ID - to bylo zkontrolováno," řekl mu Iphigini. "Loď samotná je corellianský Action-Keynne XII, který je v téhle části Světů Jádra vidět jen vzácně, kromě těch pod velením Sarkanů."
Luke tiše hvízdnul. Jednou se mu dostalo možnosti cestovat v Action-Keynne XII a odešel úplně ohromený vnitřním luxusem a rozmanitými řadami vnějšího ozbrojení. Navržená pro transport cenného nákladu byla loď zároveň téměř schopná bojovat jako hlavní válečná loď.
Což byl pravděpodobně důvod, proč Iphiginiové poslali tolik lodí, aby ji zastavili. Jestli se kapitán rozhodl nespolupracovat, Iphiginové byli připraveni k boji.
"Vypadá to na Sarkany. Dobře," souhlasil Han. Jeho hlas byl trochu nepřítomný. "Jděte napřed a zadržte je. Možná se pak připojíme a podíváme se."
"Děkujeme, kapitáne Solo," řekl Iphigini. "Upozorním úředníky, že se k nim připojíte. Sbohem."
Hologram zmizel. "S tím jsem nepočítal," mumlal Han sbírající datakarty, které předtím rozházel po stole, a rychle je prolistoval. "Žvejku, dostaň se do téhle konzole - podívej se, jestli můžeš vytáhnout celý seznam způsobů dopravy tam venku."
"Co se děje?" zeptal se Luke mračící se na Hana a snažící se vycítit jeho náladu. Náhle všechna jeho dřívější frustrace odpadla a zanechala za sebou jistý druh tajnůstkářského vzrušení. "Ty víš, kdo je ten pašerák?"
"On není pašerák," řekl Han. Našel kartu, kterou hledal a vložil ji do svého databloku. "Máš to, Žvejku? Skvěle. Vraž to do hologramu pod tohle."
Žvejkal zavrčel, že rozumí, a na stole se objevilo kompletnější schéma Iphigin. Han na ně kouknul a pak se podíval na datablok ve své ruce. "Skvěle. Fajn, pojďte sem a pomozte mi s tím."
"Co to je?" zeptal se Luke.
"Tohle je seznam z podzemní stanice a údaje z orbitu pro jejich obranou plošinu Golan I," řekl mu Han mávající datablokem, když se k němu Žvejkal znovu vrátil. "Podívejme se…"
Minutu nebo dvě se k sobě choulili střídavě koukající na hologram a na Hanův datablok a tiše mluvili. Luke studoval schéma a sledoval barevně označené nákladní lodě a jiné lodě pohybující se ven a dovnitř. Zajímalo ho, o co tu vlastně jde.
"OK," řekl Han nakonec. "Tohle je to místo, kam půjdeme. Takže všechno, co potřebujeme, je sednout si někam doprostřed do tohohle kužele a čekat. Skvěle. Dostaneme se k Falconu a připravíme se. Budou přesně tam."
Žvejkal zabručel potvrzení a zamířil ven ze dveří rychlým wookieeským během. "Dá mi tady konečně někdo vědět, o co tu jde?" zeptal Luke.
"Jasně," řekl Han, sebral datakarty a znovu je uložil. "Na cestě sem jsou piráti."
"Piráti?" zamrkal Luke. "Tady?"
"Jo. Proč ne?"
"Nemyslím si, že pirátské gangy operují takhle daleko ve Světech Jádra - to je všechno," řekl Luke. "Takže Sarkanové jsou jen finta?"
"No," řekl Han a postavil se na nohy. "Jenom oni to neví. Je to starý trik: svoláš poplach na nějakou přilétající loď od sluneční strany, potom udeříš cíl na noční straně, zatímco jsou celníci zaneprázdnění a polovina planety je pryč. Jediná klamavá hláška přitáhne pozornost na zemi a obrana orbitu tě nemůže dostat. Na prvním místě figuruje spuštění poplachu venku. Pojď, jdeme."
"Neměli bychom nejprve varovat Iphiginie?" zeptal se Luke sahající pro komlink.
"K čemu?" řekl Han. "Ty, Žvejk a já bychom měli být schopni to zařídit."
"Co? Celý pirátský gang?"
"Jasně, proč ne? Jediné gangy, které operují v tomhle sektoru, jsou malé - nanejvýš dvě až tři lodě." Hanovy rty zaškubaly. "Vlastně nás pravděpodobně ani nepotřebuješ."
"Oceňuji tvou odvahu," řekl Luke chladně. "Ale teď hned si je všechny nevezmu na starost, děkuju pěkně."
Han zvedl ruce. "Hej! Neurážej mě."
"Nic jsem neřekl." Luke ukázal na hologram a strážní lodě proplétající své sítě okolo přilétající sarkanské nákladní lodi. "A stále si myslím, že bychom měli zavolat Iphiginie."
"Nemůžeme," řekl Han. "Piráti tu pravděpodobně mají odposlech. Jakákoliv známka poplachu a oni odvolají útok. Nepřestali bychom vypadat hloupě a diamalský názor na Novou republiku by pořád klesal hlouběji. Nejvyšší Rada nás bude krýt, jestli se to nepovede."
Luke přikývl. "Věci byly jednodušší, když ještě aktivity Aliance nebyly vždycky komplikovaně zamotané do politiky."
"To mi povídej," zavrčel Han. "Podívej, musíme vyrazit. Jdeš s námi nebo ne?"
Luke pokrčil rameny. "Jdu s vámi," řekl a vytáhl svůj komlink. "Artoo?"
<_____>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikněte sem, že jste tu byli...

klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama